Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-05-26 07:37:51 przez system

Groził żonie - amunicją

W środę 20 maja około południa do posterunku Policji w Łapanowie przyszła mieszkanka Zbydniowa (gm. Łapanów), która powiadomiła policjantów, że jej mąż znęca się nad nią psychicznie i fizycznie. Kilka godzin wcześniej zagroził, że ją pozbawi życia, a dla przekonania jej o swoim zamiarze pokazał jej nabój do broni palnej.

Wystraszona kobieta poczekała, aż mąż zaśnie i wyciągnęła mu z kieszeni wspomniany nabój, który następnie przyniosła do posterunku.
Podjęte niezwłocznie przez stróżów prawa czynności doprowadziły do zatrzymania 65-letniego mężczyzny, który we krwi miał prawie 3 promile alkoholu, a w mieszkaniu kolejnych 13 sztuk amunicji tego samego typu jak ta, przyniesiona przez kobietę. W efekcie przeszukania znaleziono również kaburę na broń krótką. Amunicja i broń ukryta była w różnych miejscach domu. Wszystko to wskazywało, że mężczyzna może spełnić wypowiedziane groźby. Nie posiadał pozwolenia na broń i amunicję. Został zatrzymany w areszcie, a w sprawie wszczęto śledztwo.
Posiadanie amunicji do broni palnej bez wymaganego zezwolenia jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 8 lat. Ponadto drugi zarzut dotyczył znęcania się psychicznego i fizycznego nad osoba najbliższą.
Mężczyzna przekonywał policjantów, że posiada jedynie amunicję zakupioną kilka lat temu od nieznanego mężczyzny na targu. Nie potrafił podać, w jakim celu zakupił amunicję. Zaprzeczył, aby posiadał broń. W czasie, kiedy mężczyzna trzeźwiał w areszcie, łapanowscy policjanci nie dając wiary wyjaśnieniom zatrzymanego dokładnie przeszukali jego dom. Na strychu domu mieszkalnego w skrytce znaleźli broń palną krótką czeskiej produkcji, marki "CZ" A.S PRAZE z pustym magazynkiem. Nosiła ona ślady korozji, ale była wyczyszczona. Broń została zatrzymana do badań balistycznych i daktyloskopijnych.
Mężczyzna tłumaczy, że broń otrzymał przed laty od nieżyjącego już ojca i ma pochodzić z okresu II wojny światowej.
W powyższej sprawie Prokuratura Rejonowa wszczęła śledztwo, mające na celu m. in. wyjaśnienie okoliczności posiadania broni i jej ewentualnego przestępczego wykorzystania w przeszłości, jak również w sprawie znęcania się nad osobą najbliższą. Na wniosek Prokuratury Sąd Rejonowy w Bochni wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu sprawcy znęcania na okres 2 miesięcy.