Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2022-05-22 00:02:26 przez KacperGlod

Grzegorz Braun 5 czerwca w Bochni

Po raz drugi do Bochnia zawita Grzegrz Braun – polski reżyser, scenarzysta, nauczyciel akademicki, publicysta i polityk. Kandydat na urząd Prezydenta RP w wyborach w 2015, poseł na Sejm IX kadencji, prezes partii politycznej Konfederacja Korony Polskiej i jeden z liderów federacyjnej partii Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Grzegorz Braun to jeden z liderów środowisk prawicowych i patriotycznych. Intelektualista, autor wielu książek i filmów. Jest monarchistą i krytykiem demokracji, opowiada się za przywróceniem kary śmierci. Reprezentuje środowiska konserwatywne i gospodarczo liberalne podkreślając ważność wolnego rynku, uczciwej konkurencji, niskich podatków i swobody prowadzenia działalności gospodarczej ale też odnosi się do zasady pomocniczości. Państwo nie ma zajmować się gospodarką „poza zapewnianiem równości dostępu do rynku”. Wyjątki jednak to sfery „w których waży się kwestia bezpieczeństwa państwa” np. zbrojeniowego, energetycznego, surowcowego czy klimatycznego. Popiera w całości tradycyjną naukę Kościoła Katolickiego w sprawach moralnych. Jest zwolennikiem całkowitego zakazu aborcji oraz zapłodnienia in vitro, które określa mianem „niegodziwej procedury”. Współpracuje z Organizacją Monarchistów Polskich. Jest przeciwnikiem Unii Europejskiej, którą określa jako „eurokołchoz”. Wypowiada się również jako teoretyk, jego zdaniem pożądanych, zmian ustrojowych w Polsce oraz ewolucji od demokracji do monarchii. O Prawie i Sprawiedliwości wypowiada się jako o „Grupa rekonstrukcji historycznej Sanacji”.

W 1990 roku ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim gdzie później podjął pracę i do 2007 prowadził tam zajęcia z dziennikarstwa. W 1993 ukończył studia podyplomowe na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

W 1990–1994 był publicystą i członkiem redakcji kwartalnika Fronda. Później pracował m.in. dla Radia Wrocław. Jako reżyser filmowy ma w dorobku ponad 20 tytułów, m.in. film dokumentalny Plusy dodatnie, plusy ujemne o kontaktach Lecha Wałęsy z SB, Eugenika: w imię postępu czy Luter i rewolucja protestancka. Jest także współtwórcą telewizyjnych cyklów Stół z powyławianymi nogami oraz Errata do biografii, ujawniającego agenturalne wątki w życiorysach znanych Polaków. Został publicystą m.in. w miesięczniku Opcja na Prawo oraz w dwumiesięczniku Magna Polonia.

W 2015 ukazał się film autorstwa Grzegorza Brauna pt. Zamach Smoleński, dotyczący katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010.

Filmy i książki Grzegorza Brauna dostępne TUTAJ.

Końcem lat 80’ w związku ze swoją działalnością opozycyjną był rozpracowywany przez Służbę Bezpieczeństwa. Kandydował do Senatu (2007), a 8 lat później - 24 stycznia 2015 - ogłosił decyzję o kandydowaniu na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W wyborach w 2015 - zajął 8 miejsce. Na wybory parlamentarne w tym samym roku powołał KWW Grzegorza Brauna Szczęść Boże!, który wystartował w części okręgów do Sejmu i wystawił jednego kandydata do Senatu. Sam Grzegorz Braun nie kandydował. W 2019 ogłosił swój start w przedterminowych wyborach prezydenta Gdańska gdzie uzyskał 11,86% głosów, zajmując 2. miejsce spośród 3 kandydatów. W 2019 przystąpił wraz z Pobudką do powołanej na wybory do Parlamentu Europejskiego w tym samym roku koalicji, która przyjęła potem nazwę Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy. W okręgu podkarpackim zdobył 33 072 głosów, jednak komitet nie przekroczył progu wyborczego.

W czerwcu 2019 roku zapowiedział powołanie własnej partii Konfederacja Korony Polskiej, która stała się członem zarejestrowanej w następnym miesiącu federacyjnej partii Konfederacja Wolność i Niepodległość. W wyborach parlamentarnych w 2019 otwierał listę Konfederacji WiN w okręgu rzeszowskim, zdobywając 31 148 głosów i uzyskując mandat posła na Sejm RP IX kadencji.

Po wyborach prezydenckich w 2015 wystąpił z inicjatywą o nazwie Pobudka, stawiając za cel realizację programu pracy organicznej na rzecz wolności, bezpieczeństwa, oraz emancypacji duchowej, intelektualnej i materialnej Polaków. Hasłem Pobudki jest Kościół – Szkoła – Strzelnica – Mennica. Jest także członkiem rad nadzorczych fundacji Osuchowa i Ojczyzna, Rodzina, Własność.

Spotkanie odbędzie się 5 czerwca (niedziela) o godz. 17.00 w restauracji Murowianka, ul. Brzeźnicka 55d. Tematem będzie bieżąca sytuacja w Polsce i na świecie.

Grzegorz Braun w Bochni w 2016 roku - zobacz TUTAJ

Zobacz także: Korona Królestwa Polskiego - wykład Grzegorza Brauna - TUTAJ

Paweł Wieciech