Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2010-02-27 04:30:58 przez system

Huknęło na urodziny miasta

Gwardziści miejscy, władze Bochni, zwykli przechodnie, ale przede wszystkim młodzież świętowała wigilię 757 rocznicy powstania miasta.

Za początek miasta bierze się datę 27 lutego 1253 roku, kiedy to w Korczynie książę Bolesław Wstydliwy wydał dokument lokacyjny dla Bochni i oddał ją w opiekę czterech tzw. zasadźców, czyli ludzi, którzy postanowili w niego zainwestować własny grosz — za obietnicę profitów ze strony władcy.

Warto przypominać tę chwilę, gdyż mało kto już pamięta lub wie, że Bochnia jest najstarszym miastem Małopolski! Nawet jej stolica, czyli Kraków, jako miasto jest 4 lata młodsza od Solnego Grodu.

Przypomnieniem tego faktu zajęli się w piątek 26 lutego burmistrz Bogdan Kosturkiewicz i dyrektor Muzeum Jan Flasza. Ten drugi wskazał także na osobę króla Kazimierza Wielkiego, który obok księcia Bolesława Wstydliwego zaliczał się do władców, którzy najwięcej uczynili dla naszego miasta. Każdy ze zgromadzonych mógł wykazać się znajomością faktów z historii naszego miasta, uczestnicząc w mini-quizie. Niektóre pytania nastręczały nieco trudności, gdyż prawidłowa odpowiedź o datę roczną lokacji miasta padła dopiero za piątym razem, ale przecież nie o to chodziło, a o dobrą zabawę.
Dostarczyli jej także członkowie doborowej formacji zbrojnej, czyli Gwardii Miejskiej Królewsko Górniczego Miasta Bochni, którzy uczcili jubileusz miasta dwoma salwami z muszkietów i wystrzałem z armatki.