Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-01-08 04:13:35 przez system

I LO, "Budowlanka" i długo, długo nic?

Właśnie ukazały się wyniku rankingu, sporządzonego wspólnie przez ?Rzeczpospolitą? i tygodnik ?Perspektywy? na najlepszą szkołę ponadgimnazjalną w Polsce. Znalazły się w nim dwie szkoły średnie z Bochni.

Kryteria rankingu sa bardzo czytelne: o miejsce na liście decyduje liczba uczniów danej szkoły, którzy są laureatami i finalistami olimpiad przedmiotowych. W zestawieniu uwzględniono 384 placówki, które miały co najmniej dwóch uczniów, którzy zdobyli tytuł laureata lub finalisty olimpiady. O ostatecznej pozycji placówki decydował wynik wyliczony według specjalnego wzoru, wiążącego liczbę uczniów z liczbą laureatów i uczestników olimpiad oraz z liczbą samych konkursów wiedzy.
Szósty rok z rzędu najlepsza szkoła średnią okazuje się XII LO ze Szczecina (356 uczniów, 38 finalistów, w tym 23 laureatów), które wyprzedziło LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu (odpowiednio: 536 uczniów, 45 i 26) oraz Liceum im. Witkowskiego w Krakowie (921 uczniów przy 60 finalistach i 25 laureatach olimpiad).

Jak na tym tle wypadły bocheńskie szkoły? Cóż… najlepsze, bo sklasyfikowane na 232 miejscu, jest I Liceum Ogólnokształcące - 812 uczniów i 4 finalistów. Niestety, ta sama placówka w roku zeszłym zajęła 151 miejsce, zatem spadku o ponad 80 miejsc nie należy chyba uznać za sukces.
W rankingu uplasował się też Zespół Szkół Nr 2, który przy 590 uczniach mógł się pochwalić dwoma finalistami olimpiad. I to w zasadzie wszystko. O innych bocheńskich szkołach ranking milczy.
Nie wystawia to, niestety, najlepszej opinii naszym szkołom, bo wyżej od nich uplasowały się placówki z takich miejscowości, jak Bogdańczowice, Bychawa, Rudka czy Dobryszyce.