Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2018-04-25 21:05:09 przez system

Kapliczki będą jak nowe

550 tys. zł pragnie wydać Województwo na renowację przydrożnych kapliczek w ramach programu „Małopolskie Kapliczki 2018”. Wśród 75 wytypowanych obiektów z całego terenu, cztery znajdują się w naszym powiecie.

Są to:
1. Gmina Bochnia - kamienna, słupowa kapliczka w Grabinie – będzie to kompleksowa konserwacja za 8 tys zł:
2. Miasto Bochnia: wykonanie prac konserwatorskich przy zabytkowej figurze Matki Bożej z dzieciątkiem z XIX w. położonej w Bochni przy ul.Proszowskiej – 8 tys. zł;
3. Nowy Wiśnicz - prace konserwatorsko-restauratorskie przy kapliczce kamiennej słupowej z krzyżem i płaskorzeźbami z 1912 r. w Muchówce – 8 tys. zł;
4. Żegocina - remont i konserwacja przydrożnej kapliczki kolumnowej Matki Boskiej z 1863 roku w Łąkcie Górnej – 6 tys. zł.

- Przydrożne kapliczki są esencją naszej wiary, kultury i historii. Spotkać je można niemal w każdej wsi, w każdym przysiółku, przy każdej drodze gminnej, powiatowej i wojewódzkiej. Tworzą niesamowity klimat, są niezastąpionym elementem krajobrazu Małopolski, który chcemy zachować i pielęgnować dla siebie i przyszłych pokoleń. Właśnie dlatego w tym roku na odnowienie małopolskich kapliczek przeznaczyliśmy prawie dwukrotnie więcej środków niż w latach ubiegłych – powiedział Leszek Zegzda z zarządu województwa małopolskiego.

Foto z www.facebook.com/GminaBochnia. Słupowa, kamienna kapliczka w Grabinie.