Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-10-23 03:38:54 przez system

Karambol na ul. Partyzantów - zobacz zdjęcia

Trzy samochody osobowe i autobus uczestniczyły w wypadku, do którego doszło na ul. Partyzantów. W zdarzeniu poszkodowanych zostało 19 osób. Czworo z nich jechało samochodami osobowymi, reszta to pasażerowie autobusu. Ci ostatni zostali uwięzieni w przewróconym pojeździe a na jezdnię rozlało się paliwo i olej silnikowy. Tak w skrócie wyglądał scenariusz ćwiczeń przeprowadzonych przez bocheńskie służby ratownicze, ze strażą pożarną w roli głównej.

Wezwani przez świadków zdarzenia strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, przystąpili do segregacji oraz ewakuacji osób poszkodowanych z uszkodzonych pojazdów i przykryli pianą plamę substancji ropopochodnej. Lekarze udzielili osobom poszkodowanym pomocy medycznej. Osoby z cięższymi obrażeniami zostały przetransportowane do szpitala. Po zakończeniu działań ratowniczych i czynności dochodzeniowo-śledczych prowadzonych przez policję samochody osobowe i autobus zostały usunięte przez pomoc drogową a znajdująca się na jezdni plama oleju została zlikwidowana przez zastępy strażaków.

Ćwiczenia nosiły kryptonim "Karambol" a ich celem było praktyczne sprawdzenie Powiatowego Planu Ratowniczego a także doskonalenie współdziałania straży pożarnej z innymi służbami uczestniczącymi w tego rodzaju wypadkach oraz ulepszanie form i metod koordynacji działań ratowniczych podczas zdarzeń z dużą ilością osób poszkodowanych.

W akcji brały udział: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bochni, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do KSRG z terenu powiatu bocheńskiego, SP ZOZ Szpital Powiatowy w Bochni, Komenda Powiatowa Policji w Bochni oraz Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego w Bochni. Pojazdy na użytek ćwiczeń nieodpłatnie udostępniła głównie firma SURMETAL mająca siedzibę w Bochni przy ul. 20 Stycznia 38.

[wt]