Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-08-24 11:33:58 przez system

Kazachski obóz wolontariacki w Żegocinie

Podobnie jak w roku poprzednim, również w te wakacje do Żegociny przyjechała grupa młodzieży z Kazachstanu. Ich pobyt w Żegocinie trwał sześć dni. W ramach obozu edukacyjnego, realizowali projekt „Polaka z Kazachem rozmowy- młodzi wolontariusze”, podczas którego, wspólnie z młodzieżą z żegocińskiego Zespołu Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej opracowywali program wolontariacki.

Młodzież z Kazachstanu biorąca udział w obozie pochodzi z rodzin polskich, większość z nich zna język polski. Największa grupa młodzieży w wieku od 15 do 18 lat, mieszka w stolicy Kazachstanu - Ałmacie, pozostali w mniejszych miejscowościach na terenie całego kraju.

W Żegocinie, Kazachowie przebywali od 16 sierpnia. Przywitała ich delegacja młodzieży szkolnej w regionalnych strojach, jak również Dyrektor Zespołu Szkół Danuta Pączek oraz wójt Gminy Żegocina, Jerzy Błoniarz.

W ramach obozu szkoleniowego, Kazachowie brali udział w wycieczkach historycznych i krajoznawczych, wspólnie z żegocińską młodzieżą nakręcili film o wolontariacie i różnorodnych formach jego prowadzenia. Zajęcia młodzieży prowadzone były zarówno przez animatorów z Kazachstanu, Krakowa i żegocińskich nauczycieli. Wspólnie uczyli się regionalnych tańców, poznawali smaki Kazachstanu, a także piosenki podczas zabaw karaoke. Wieczory spędzali na ognisku, dyskotece lub zabawach integracyjnych.

W piątek (21.08.), na pożegnanie kolegów z Kazachstanu, uczniowie z Żegociny przedstawili film o tematyce historycznej naszego kraju, przygotowali również pokaz najważniejszego w tradycji polskiej tańca, „Poloneza”.