Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2021-02-06 18:57:40 przez Czas2012

Kebab zamiast nowoczesnej galerii fotografii

Urząd Miasta wydał dokument informujący o wyniku przetargów ustnych na kilka lokali użytkowych położonych w Bochni. Sprawa dotyczy między innymi kamienicy przy Rynku 14, która niebawem zamieni się w kolejny kebab, choć mogła zostać nowoczesną galerią sztuki... Sprawa niepokoi i bulwersuje niektórych mieszkańców, którzy mają dość zwiększającej się liczby tego typu gastronomii.

Plany otwarcia galerii

Pomysł otwarcia nowoczesnej galerii fotografii narodził się pod koniec 2018 roku w głowie Michała Korty, pochodzącego z Bochni absolwenta Akademii Sztuk Pięknych i germanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, autora książek z fotografią o tematyce bałkanistycznej „Beautiful Monster. Skopje Brutalist Architecture” (2016) oraz „Balkan Playground”. Bochnianin jest autorem licznych projektów, które plasują go w czołówce współczesnych fotografów europejskich, a jego dzieła wielokrotnie wystawiane były w Polsce i zagranicą, m.in. we Włoszech, Izraelu, Niemczech czy Hiszpanii. Współpracuje z najważniejszymi polskimi pismami i międzynarodowymi firmami – m.in. Znak, Zwierciadło, Segafredo, ELLE czy EMI Music Poland.

W 2015 roku mieszkańcy naszego miasta mogli podziwiać portrety znanych celebrytów autorstwa Michała Korty, które były wystawione na murach Bocheńskiego Klubu Sportowego w ramach „Art&Salt” Stowarzyszenia Kotłownia. W 2019 roku fotograf zwrócił się z prezentacją do członków Komisji Kultury i Rady Miasta, by ci poparli projekt stworzenia miejsca, które pomogłoby rozsławić Bochnię w branżowych czasopismach – Digital Camera, Fotoblogia, Fotopolis; które działałoby we współpracy z Muzeum Historii Fotografii, Miesiącem Fotografii w Krakowie, Akademią Nikona, Szerokim Kadrem; w końcu zaś miejsca, które pozwoliłoby młodym-zdolnym bochnianom na rozwijanie pasji, naukę kunsztu i wychowanie przyszłych artystów pod czujnym okiem promotora.

Barter zakładał użyczenie lokalu Michałowi Korcie w zamian za bezpłatne warsztaty dla dzieci, młodzieży i seniorów, darmowe wystawy, konsultacje, tworzenie nowych projektów o mieście, a przede wszystkim dla miasta. Ideę gorąco popierała przewodnicząca Komisji Kultury Anna Morajko, a także Stowarzyszenie Reaktor B-7.

Miasto chce zarobić

Przy Rynku 14 dawniej mieścił się sklep rybny Contimax, następnie sklep z odzieżą używaną. Nie da się ukryć, że miejsce położone jest w samym centrum miasta z widokiem na płytę rynku i okoliczne kamienice. Ulokowanie w tym miejscu galerii na pewno stanowiłoby o wyjątkowości Bochni, nie tylko w oczach mieszkańców, ale i turystów. Jednak magistrat chciał na lokalu zarobić, o czym w mediach mówił Andrzej Koprowski, pracownik i inspektor UM. W 2019 r. rzekomo znalazło się kilku oferentów zainteresowanych utworzeniem gastronomii – jak się okazało, w wyniku decyzji władz miasta z burmistrzem Stefanem Kolawińskim na czele, część użytkowa kamienicy przy Rynku 14 od kilkunastu miesięcy – podkreślmy to jeszcze raz: od momentu, kiedy Michał Korta zainteresował się lokalem – zionęła pustką. Opuszczony przez „ciucholand” lokal nie został w najmniejszym stopniu zagospodarowany i wykorzystany, bo nikt go nie wynajął. W efekcie przez dwa lata mogliśmy podziwiać zakurzoną wystawę zamkniętego na cztery spusty obiektu zamiast nowoczesną galerię fotografii.

Kolejny kebab...

Niedawno Urząd Miasta Bochnia w Biuletynie Informacji Publicznej umieścił dokument o wynikach przetargów ustnych na kilka lokali położonych w Bochni, między innymi na ten przy Rynku 14. Do przetargu został dopuszczony jeden oferent, a najemcą została firma MARA TURGAY ATASO z siedzibą w Limanowej, czyli – w wielki skrócie – kolejny „kebab”. Tylko w ubiegłym roku Bochnia otworzyła się na conajmniej 4 podobne lokale w bliskiej lokalizacji – Golden Kebab, Aida Kebab, Diamond Kebab, Kebabi. Ogółem takich miejsc w mieście mamy już kilkanaście, a przy Rynku od lat funkcjonuje Abu Dhabi – Lunch Bar.

Cena najmu dla lokalu przy Rynku 14 o powierzchni 62,80 m kw. wynosi 73,50 zł miesięcznie, co oznacza 4,615,80zł wpływu do kasy miasta. Najemca do tej kwoty musi dodać jeszcze media według wskazań licznika oraz obowiązujący podatek VAT. Dokument został już podpisany przez władze miasta.

DML