Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-06-29 18:17:16 przez system

Ks. Rafał Jagoda: będziemy gościć 8 tys. Hiszpanów

Już tylko niecały miesiąc pozostał do Światowych Dni Młodzieży. Na fejsbukowej stronie bocheńskiego komitetu tego wydarzenia ukazał się wpis: Nosotros esperamos para vosotros! (czekamy na was). To słowa skierowane do 8 tys. młodych pielgrzymów z Hiszpanii, którzy będą gościli w naszym powiecie.

Na ostatniej sesji Rady Powiatu mówił o tym rejonowy koordynator ŚDM w Bochni, ksiądz Rafał Jagoda z parafii św. Mikołaja.

Pielgrzymi, pragnący się spotkać z Ojcem Świętym Franciszkiem będą przebywać u nas od 26 do 30 lipca. Aż 5 tys z nich będzie zakwaterowanych w prywatnych domach. Jak mówił ks. Jagoda, wiadomość ta wywołała wśród Hiszpanów prawdziwie hiszpańską euforię radości, bowiem nigdy dotąd nie zdarzyło się, aby aż tylu pielgrzymów znalazło zakwaterowanie u osób prywatnych.

Pozostali znajdą mieszkanie w szkołach. Jeśli chodzi o szkoły pod zarządem Powiatu to 115 osób przyjmie pod swój dach II LO, 100 - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, 75 – Zespół Szkół nr 1, 105 – Zespół Szkół nr 2, 180 – Dąbrowica i 165 – szkoła w Łapanowie. Ciekawostką jest, że w tej ostatniej miejscowości będą mieszkać również Włosi, bowiem Łapanów, jeśli chodzi o administrację kościelną , należy do diecezji krakowskiej, pozostała zaś część naszego powiatu – do tarnowskiej.

Codziennie pielgrzymi będą brali udział w 3-godzinnej katechezie. Będzie to miało miejsce we wszystkich kościołach w Bochni, oraz w kościele w Mikluszowicach, Rzezawie, Cikowicach, Gierczycach i Łężkowicach, Każdego przedpołudnia w tych świątyniach zgromadzi się ok. 1000 osób.

Na krakowskie spotkania z Papieżem młodzi zakwaterowani przy trasie kolejowej będą jeździli pociągami, natomiast ci z dalszych miejscowości – własnymi autokarami.

Organizatorzy zapewniają też pielgrzymom obiad - tuż po katechezie. Jak na razie zgłosiło się 4 przedsiębiorców, gotowych dostarczać posiłki. Jest to jednak za mało i ks. Jagoda zaapelował aby zgłosiły się jeszcze inne firmy.

26 i 27 lipca na Rynku w Bochni będzie też miał miejsce Festiwal Młodych z udziałem naszych rodzimych i hiszpańskich zespołów. Festiwal będzie otwarty dla wszystkich mieszkańców Bochni i bocheńszczyzny.