Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2022-04-10 23:25:06 przez Czas2012

Lipnickie palmy i US Army

Zakończył się 63. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego w Lipnicy Murowanej. Po dwóch latach zakazu organizowania święta w tradycyjnej formie wróciło ono do dawnych, barwnych zwyczajów. Znów na lipnickim rynku pojawiły się piękne, wielometrowe palmy kołyszące się nad tłumnie zgromadzonymi uczestnikami wielkanocnego święta. W tym roku jednymi z uczestników byli żołnierze Armii Amerykańskiej.

Oprócz palm na lipnickim rynku pojawiły się jak zawsze liczne kramy z lokalnymi przysmakami, regionalnymi towarami i wyrobami rękodzieła artystycznego. Na scenie prezentowały się lokalne zespoły oraz zaproszeni goście.

Jak informuje Lipnicki Dom Kultury do udziału w tegorocznej edycji Konkursu Palm zgłoszono ich 55, w tym: 1 palmę w kategorii palm najwyższych powyżej 22 metrów, 5 palm w kategorii palm wysokich od 14 do 22 metrów, 17 palm w kategorii palm średnich od 7 do 14 metrów oraz 32 palmy w kategorii palm niskich od 3 do 7 metrów. Komisja Artystyczna w składzie: Bernadetta Błoniarz – etnolog, przewodnicząca jury, Monika Żołna – plastyk oraz Justyna Bodurka – historyk, kustosz muzeum bocheńskiego postanowiła przyznać:

W KATEGORII PALM NAJWYŻSZYCH
GRAND PRIX dla Andrzeja Goryla z Rodziną z Lipnicy Górnej za palmę wysokości 25 metrów i 25 centymetrów

W KATEGORII PALM WYSOKICH
GRAND PRIX dla Rodziny Leszczyńskich z Lipnicy Dolnej za palmę wysokości 19 metrów

DWA RÓWNORZĘDNE I MIEJSCA dla:
- Krzysztofa Sieczki z Woli Nieszkowskiej za palmę wysokości 18 metrów i 53 centymetry
- Rodziny Filipków z Nowego Wiśnicza za palmę wysokości 16 metrów i 25 centymetrów

II MIEJSCE dla:
- Julii i Huberta Klejdysz z Lipnicy Murowanej za palmę wysokości 15 metrów i 80 centymetrów

III MIEJSCE dla:
- Doroty i Marka Piś z Lipnicy Murowanej za palmę wysokości 14 metrów i 60 centymetrów
-
Z całością wyników można się zapoznać TUTAJ

Tegoroczne święto Niedzieli Palmowej miało też niecodziennych gości. Z powodu niewydolności polskiej armii, utrzymywania przez kolejne rządy powszechnego rozbrojenia obywateli niezdolnych do samodzielnej obrony własnego kraju i okoliczności wojny na Ukrainie wsparcia udzielają nam Stany Zjednoczone. W Polsce stacjonuje m.in. amerykańska 82. Dywizja Powietrznodesantowa. To jednostka szybko przemieszczającej się lekkiej piechoty, której żołnierze licznie pojawili się podczas niedzielnego święta. Można było ich zobaczyć zarówno w mundurach jak i ubranych po cywilnemu.

Tak prezentuje się amerykańska 82. Dywizja Powietrznodesantowa na krótkim filmie - zobacz TUTAJ

/media/user/images/upload/Kwiecien/Kwiecien 2022/US_Army.jpg

Więcej informacji o amerykańskiej 82. Dywizji Powietrznodesantowej zobacz TUTAJ

Paweł Wieciech