Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2010-02-08 09:36:44 przez system

Ludowa Szturmowa kontra Żytomierska

W piątkowy wieczór 5 lutego salkę Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej szczelnie wypełnili miłośnicy historii militarnej, gdyż okazja do spotkania była nie lada ? wykład poświęcony wyzwalaniu Bochni z rąk niemieckich w styczniu 1945 roku.

20 stycznia 1945 roku miasto zajęły oddziały 504 żytomierskiej dywizji piechoty, operującej w ramach I Frontu Ukraińskiego. Za przeciwnika miały niemiecką 78 Ludową Dywizję Szturmową. O wydarzeniach z tym związanych, a także o tle tych wydarzeń, jakim była ofensywa styczniowa Armii Czerwonej, w niezmiernie przekonywujący i ciekawy sposób mówił dr Piotr Sadowski - wykładowca Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, a prywatnie wielki miłośnik militariów i historii wojskowości.

Wykładowi towarzyszyła mini wystawa sprzętu wojskowego Jego wykład podparty był, stojącą na bardzo wysokim poziomie merytorycznym i graficznym, prezentacją, ilustrującą poszczególne fazy kampanii, która w efekcie doprowadziła do zajęcia Bochni. Omówił poszczególne jednostki, które stanęły przeciw sobie oko w oko i toczyły śmiertelny bój, przedstawił ich taktykę działania, używany sprzęt i wyposażenie, nakreślił sylwetki dowódców.

Uzupełnieniem tego jakże ciekawego spotkania (sam wykład trwał 2 godziny i nikogo z obecnych nie znudził) byłą mini wystawa, w której zgromadzono elementy wyposażenia wojskowego, fotografie z pola walki, a także nieco plakatów propagandowych, będących świetną ilustracją tamtej epoki.