Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-05-03 12:36:23 przez system

Matury na start

Nadszedł czas matur, które potrwają cały miesiąc. Kolejne pokolenie młodych ludzi podejmuje ten jeden z najważniejszych egzaminów w życiu. W Bochni za tegorocznymi arkuszami egzaminacyjnymi zasiądzie ponad tysiąc uczniów.

Tegoroczne matury są już czwartym egzaminem zdawanym na nowy sposób. Międzyczasie i nauczyciele i uczniowie zdążyły już dobrze okrzepnąć w nowym sposobie zdawania. Przypomnijmy maturzyści zdają obowiązkowo trzy a nie dwa przedmioty - j. polski, j. obcy oraz przedmiot wybrany. Można wybrać poziom rozszerzony lub podstawowy. Wyniki są przedstawiane w formie procentowej a na zdanie egzaminu podstawowego wymagana jest 30%. Stosowane jest pełne kodowanie arkuszy, a na egzaminach przebywają nauczyciele z innych szkół.

W tym roku matury przebiegną pod hasłem bezpieczeństwa. Minister edukacji Katarzyna Hall zwołała przed rozpoczęciem matur naradę kuratorów oświaty i szefów Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych z całego kraju, która miała na celu odpowiedź na pytanie: jak ustrzec się egzaminacyjnych przecieków? Decyzją ministerstwa przedstawiciele kuratoriów będą mogli wyrywkowo kontrolować szkoły. Inspektorzy mogą wkroczyć w dowolnym momencie do szkoły lub na salę egzaminacyjną, sprawdzając np. paczki z arkuszami egzaminacyjnymi, bezpieczeństwo przechowywania testów albo czy wypełnione przez maturzystów arkusze nie leżały zbyt długo na ławkach. Mogą też odbyć się ankiety o prawidłowości przebiegu egzaminu. W razie nieprawidłowości kuratoria i komisje egzaminacyjne będą od razu powiadamiane. Na stronie ministerstwa znajduje się informacja "Bezpieczna matura 2009", w którym uprzedza o wyrywkowych kontrolach szkół. Zadania maturalne będą dowożone do szkół między godziną 5 a 7.30 - by ograniczyć możliwość ingerencji. Arkusze egzaminacyjne od kuriera może odebrać osobiście dyrektor szkoły.

W bocheńskich szkołach do egzaminu zasiądzie w sumie 1134 uczniów. Najwięcej w I Liceum Ogólnokształcącym gdzie zdawać będzie 269 uczniów. (W Zespole Szkół Nr 3 — 186, w Zespole Szkół Nr 1-163, w II Liceum Ogólnokształcącym —156, w Zespole Szkół w Łapanowie —148, w Zespole Szkół Nr 2 —137, Zespole Szkół w Dąbrowicy — 75). Najczęściej wybierane przedmioty obowiązkowe to geografia, WOS oraz matematyka. W mniejszym stopniu historia, biologia lub chemia.