Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-05-04 10:04:25 przez system

Maturzyści rozpoczęli drogę przez egzaminy-arkusze do pobrania

Maturzyści w całym kraju rozpoczęli egzaminy. Od godziny 9.00 trwa egzamin z j. polskiego. Znamy nieoficjalnie tematy z jakimi musieli się zmierzyć tegoroczni absolwenci szkół średnich. „Praca – pasja czy obowiązek” na podstawie „Ziemi, planety ludzi” Antoine’a de Saint-Exupery’ego oraz wiersz „Słyszę czas” Kazimierza Wierzyńskiego – takie, według maturzystów wychodzących po skończonym egzaminie, były tematy do wyboru na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

761 abiturientów z bocheńskich szkół średnich przystąpiło do pierwszego poważnego egzaminu w swoim życiu. Rozpoczęli maturę od jęz. polskiego. Najpierw zdawano w trybie podstawowym, a później, po południu, do pisania przystąpią ci, którzy wybrali tryb rozszerzony.

Ich rozkład w poszczególnych szkołach wygląda następująco:
I Liceum Ogólnokształcące: 261
II Liceum Ogólnokształcące: 51
Zespół Szkół nr 1: 278
Zespół Szkół nr 2: 60
Zespół Szkół nr 3: 111

Poziom podstawowy

Arkusz egzaminacyjny z j.polskiego pdf TUTAJ

Arkusz egzaminacyjny z matematyki pdf TUTAJ

Arkusz egzaminacyjny z j.angielskiego pdf TUTAJ Transkrypcja TUTAJ

Poziom rozszerzony

Arkusz egzaminacyjny z j.polskiego pdf TUTAJ

Arkusz egzaminacyjny z j.angielskiego pdf TUTAJ Transkrypcja TUTAJ

Arkusz egzaminacyjny z matematyki TUTAJ

04.05.2017

Według kończących dziś egzaminy maturzystów temat rozprawki w tym roku brzmiał: „Praca – pasja czy obowiązek”, a zacytowany w arkuszu egzaminacyjnym fragment o pilotach pochodził z „Ziemi, planety ludzi” Antoine’a de Saint-Exupery’ego. To tylko to co podali uczniowie. Cały arkusz egzaminacyjny poznamy popołudniu.

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części. W pierwszej maturzyści muszą rozwiązać test wielokrotnego wyboru oraz napisać własny tekst. Mają wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego.

W temacie rozprawki maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego oraz innych, wybranych przez siebie tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu, filmu). Jeśli zdecydował się na analizę tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który powinien poruszyć. Jest tylko ogólne polecenie by zinterpretować wiersz, postawić tezę interpretacyjną i uzasadnić ją. Według maturzystów, w tym roku trzeba było zinterpretować wiersz Kazimierza Wierzyńskiego „Słyszę czas”.

Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także m.in. rozwiązać zadania do zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym tekstów. Wśród nich były m.in. fragment „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego i artykuł z „National Geographic” o wymierających językach.

Tak rozpoczynali swój egzamin maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego…