Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-12-14 03:40:01 przez system

Młodzi bochnianie w obronie więźniów sumienia

W sobotę 12 grudnia o godz. 12 rozpoczął się X Międzynarodowy Maraton Pisania Listów. Przez całą dobę każdy miał prawo napisać odręcznie list w obronie kilkunastu konkretnych osób, których prawa zostały złamane.

W ten właśnie sposób członkowie Amnesty International domagali się zwolnienia uwięzionych za przekonania i zaprzestania prześladowań obrońców praw człowieka. Maraton Pisania Listów wiąże się bezpośrednio z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, kiedy to złamano wszelkie prawa człowieka i obywatela.

W dobie komunikacji internetowej, list jest szczególną, najbardziej tradycyjną dla AI formą protestu. Ręcznie pisane, indywidualne, są potwierdzeniem niezgody na łamanie praw człowieka i mają szczególną moc. Nasze listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych.

10 uczniów i p. Zbigniew Solak - opiekun Szkolnej Grupy AI Nr 49 w Bochni, która działa w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2 w Bochni, uczestniczyło w tym przedsięwzięciu. Łącznie napisali 27 listów, które zwiększyły łączny wynik Amnesty International do 103 839 listów napisanych w Polsce. Występowano w obronie więźniów sumienia z Nepalu, Wietnamu, Egiptu, Grecji, Azerbejdżanu, ChRL, Uzbekistanu, Rosji, Białorusi, Etiopii, Białorusi, Izraela i Gwinei Równikowej.

Czy efektem będzie odzyskanie przez kogoś wolności? Miejmy nadzieję, że ten wysiłek nie pójdzie na marne.