Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-11-03 21:15:01 przez system

Nawet 10 tys. młodych ludzi przyjedzie w lipcu do Bochni

Przygotowania miasta do ŚDM 2016

Bochnia ma być ważnym miejscem na mapie przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży. Nie jest do tego wydarzenia jeszcze jednak przygotowana. Takie wnioski można wyciągnąć po październikowej sesji Rady Miasta, na której odbyła się dyskusja odnośnie spotkania młodych ludzi z całego świata z Papieżem Franciszkiem.

Pielgrzymi na Światowe Dni Młodzieży zaczną napływać do Małopolski w poniedziałek (25.07.2016 r.) . Również wtorek do południa to dzień, w który można się spodziewać przybycia dużej ilości młodych ludzi. Wieczorem natomiast ma odbyć się na krakowskich Błoniach ceremonia otwarcia ŚDM. Zostanie wtedy odprawiona Msza święta, której najprawdopodobniej będzie przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz.

Środa to natomiast, zdaniem księdza Rafała Jagody, koordynatora tego przedsięwzięcia w Bochni ,wielka szansa na promocję naszego miasta i regionu. Odbędzie się bowiem wtedy Festiwal Młodych, podczas którego mają m.in. wystąpić zespoły religijne. – Szacujemy, że w wydarzeniu tym będzie uczestniczyło około 20 tys. osób – mówił ks. Rafał Jagoda.
W czwartek do Polski przybędzie papież Franciszek. Jego powitanie odbędzie się wieczorem w Krakowie. W piątek odbędzie się droga krzyżowa z udziałem Ojca Świętego.

Głównym punktem podczas Światowych Dni Młodzieży będą natomiast uroczystości, które odbywać będą się w sobotę i niedzielę w Brzegu (30 – 31.07.2015r.) . Odbędzie się wtedy m.in. całonocne czuwanie z następcą św. Piotra.
Aby dobrze być przygotowanym do przyjęcia Papieża organizator ŚDM – Archidiecezja Krakowska powołała lokalne komitety organizacyjne. – Taki komitet znajduje się w każdej parafii i ma on zapewnić pielgrzymom program duchowy, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie czy transport – wyliczał ks. Rafał Jagoda.

Niektóre kwestie dotyczące Światowych Dni Młodzieży 2016:

Nocleg:
Młodzi ludzie, którzy przyjadą do Polski, aby spotkać się z Ojcem Świętym będą spać u rodzin, które zadeklarowały chęć ich przyjęcia, a także w szkołach (około 1800 -2000 miejsc w szkołach podstawowych i gimnazjach oraz 800 -1000 miejsc w szkołach średnich), remizach, domach kultury czy na polach namiotowych. Plebanie będą natomiast przeznaczone na nocleg dla przybyłych księży oraz biskupów. - Jeżeli chodzi o nocleg wymogi nie są duże. Każdy z pielgrzymów będzie miał karimatę i śpiwór, dlatego wystarczy kawałek podłogi i zapewnienie jakiejś toalety i natrysków, żeby pielgrzymi mogli się umyć. Do tej pory w Bochni znaleziono około 30% potrzebnych miejsc – podkreślił ks. Jagoda.

Wyżywienie:
Śniadania dla wszystkich osób przybyłych do ojczyzny Jana Pawła II mają zorganizować parafie. – Pewnie nie wszyscy z tego skorzystają, ponieważ znając naszą polską gościnność niektórzy pielgrzymi mogą liczyć na śniadania u rodzin, u których będą spać – zaznaczył koordynator ŚDM w Bochni.

Jeżeli chodzi natomiast o obiady i kolacje zdaniem ks. Jagody jest to ogromna szansa dla lokalnych restauratorów. - Każdy podmiot, który zarejestruje się w specjalnym systemie i zaoferuje wyżywienie może rozliczać potem tzw. talony pielgrzymów – podkreślił ks. Rafał.

Pakiety:
Pielgrzymi będą kupować specjalne pakiety (m.in. z talonami do restauracji). - W zależności, co dany pielgrzym będzie chciał mieć w tym pakiecie, taki sobie wybiera. Najdroższy pakiet obejmuje tydzień od 25 lipca do 1 sierpnia i w jego skład wchodzi nocleg, wyżywienie, transport, ubezpieczenie i plecak z gadżetami Światowych Dni Młodzieży. Kosztuje on 690 zł. Osoby, które będą wolontariuszami też uczestniczą w kosztach ŚDM, ale pakiety te są tańsze i najdroższy kosztuje 300 zł – mówił goszczący podczas obrad ksiądz.

Pielgrzymi zarejestrowani i niezarejestrowani:
W ŚDM 2016 będą uczestniczyły osoby, które wcześniej zarejestrują się w specjalnym systemie oraz takie, które tego nie zrobią. – Z poprzednich spotkań z Papieżem wiemy, że około połowa pielgrzymów się nie rejestruje. Jeżeli będą takie grupy powinny zgłosić się one do centrum informacyjnego, które będą mieścić się m.in. w biurze ŚDM w Bochni – stwierdził koordynator, który podkreślił, że obecnie jest zarejestrowanych około 400 tys. młodych ludzi z całego świata.

- W Bochni ma nocować około 8-10 tys. pielgrzymów. Podobna liczba ludzi będzie spać w najbliższych okolicach naszego miasta. Tak duża ilość będzie się wiązać dla mieszkańców Bochni z utrudnieniami - poinformował Robert Hołda, pełnomocnik ŚDM, wyznaczony przez miasto oraz powiat. - Nie ukrywamy, że taka ilość ludzi będzie skutkowała utrudnieniami komunikacyjnymi, a także będzie wyzwaniem sanitarno – epidemiologicznym. Dlatego rozważamy uruchomienie kilku miejsc z pitną wodą. Nie wszyscy będą bowiem wstanie kupić wodę w naszych sklepach – zauważył Robert Hołda.

Na Plantach rozważa się natomiast uruchomić toalety publiczne. – Nie wystarczą nawet wszystkie toalety w lokalach naszych rodzimych przedsiębiorców. Trzeba ustawić na terenie miasta co najmniej sto toalet – mówił dyrektor bocheńskiego basenu, zaangażowany w przygotowania ŚDM.

Robert Hołda odniósł się również do kwestii zapewnienia bezpieczeństwa podczas przyszłorocznego wielkiego święta. - Sprawy związane z bezpieczeństwem na terenie miasta i powiatu są dla nas bardzo istotne. Rozmawiamy z policją. Jest również Straż Miejska, która będzie w pełnej gotowości – kontynuował Hołda.

Na czas Światowych Dni Młodzieży zostanie w Bochni uruchomiony również mobilny punkt medyczny. - Może się okazać, że siły i środki, które posiada nasz szpital oraz publiczne i niepubliczne ZOZ-y mogą nie wystarczyć, dlatego liczymy na wolontariuszy i harcerzy – mówił dalej pełnomocnik Bochni.

Przedstawione powyżej informacje to zapewne tylko część wszystkich rzeczy, które czekają Bochnię, aby być dobrze przygotowanym na ŚDM 2016. Czy damy radę się do nich dobrze przygotować?