Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-03-29 13:15:28 przez system

Niedziela Palmowa w Bochni: procesja i konkurs

Ostatnia niedziela przed Wielkanocą zwana jest w kalendarzu liturgicznym niedzielą palmową – na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, gdy witały Go tłumy mieszkańców z palmami w rękach.

Tradycja obchodzenia tego święta w Polsce sięga głębokiego średniowiecza. Jego niezbędnym atrybutem jest palma – symbol odradzającego się życia.

W parafii św. Mikołaja w Bochni odbyła się procesja spod kościółka szkolnego do Bazyliki św. Mikołaja, gdzie odbyła się msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem nowego proboszcza parafii – ks. Leszka Leszkiewicza. Po jego zakończeniu na placu sanktuaryjnym odbył si e tradycyjny konkurs palm, w którym uczestniczyło kilkanaście większych i dziesiątki małych palm.
Konkurs na najwyższą palmę wygrał Kuba Katarzyński, który wraz ze swym tatą Marcinem przygotował palmę o wysokości 6,5 m. Co prawda, brakowało jej „trochę” do tradycyjnych palm lipnickich (rekordowa miała ponad 36 metrów!), ale przecież nie o rywalizację tu chodzi, tylko o kultywowanie tego pięknego zwyczaju.

Kolejne miejsca w konkursie największych palm zajęli:
- Marta Stachowicz
- Alicja Wiązowska
- Marta Cholewa
- Zuzanna Kurczab

W drugiej konkurencji, gdzie nie liczyła się długość palm, ale ich staranne, artystyczne wykonanie, komisja konkursowa pod kierownictwem ks. proboszcza wyróżniła następujących twórców:
- Krzysztof Strzałka
- Filip Ciuła
- Alicja Dejnach
- Natalia Jańczyk

Na koniec tej sympatycznej uroczystości wszyscy jej mali i trochę więksi uczestnicy otrzymali od organizatorów słodkie łakocie.