Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2008-11-28 04:45:47 przez system

Norwid: 18:1

Nie było najmniejszych kontrowersji z wybraniem Cypriana Kamila Norwida za patrona Gimnazjum Nr 2 w Bochni. Obradujący wczoraj radni miejscy byli w tej sprawie wyjątkowo zgodni. Na 19 obecnych na sesji 18 było za, a tylko jeden wstrzymał się od głosu.

W uzasadnieniu do decyzji czytamy:
"Biografia urodzonego w 1821 roku poety - epigona polskiego romantyzmu - stanowić może dla najmłodszych pokoleń okazję do poznawania trudnej dziewiętnastowiecznej historii Polski. Twórczość ta była zjawiskiem zupełnie wyjątkowym i oryginalnym. Nie mieści się ona w granicach poszczególnych prądów i nie poddaje się jednolitej ocenie. Przepojona głębokimi treściami filozoficznymi i ideowymi, wyróżniająca się wielkimi walorami artystycznymi, kontrowersyjna i nie przyjęta przez współczesnych, dopiero w wiele lat po śmierci poety odniosła swój triumf.
Szczególne wsparcie w wypełnianiu zadań wychowawczych i edukacyjnych szkoły zapewni dzieło Norwida za sprawą swej różnorodnej formy tematycznej, od literackiej poprzez inne dziedziny sztuki."

Wczorajsza decyzja radnych kończy okres poszukiwania przez szkolną społeczność swej tożsamości uosabianej przez patrona. Pamiętamy doskonale, że nie była to droga ani krótka, ani łatwa. Przez moment Bochnia była obecna na czołówkach gazet i głównych wydaniach programów informacyjnych najważniejszych stacji telewizyjnych i nie zawsze była to obecność pożądana. Ale takie jest życie. Pozostaje żywic nadzieję, że w ślad za swym patronem młodzi chłopcy i dziewczęta z "Dwójki", mając do wyboru
*Czy popiół tylko zostanie i zamęt,
Co idzie w przepaść z burzą? - czy zostanie
Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament,
Wiekuistego zwycięstwa zaranie!... *

zdecydują się na diament…