Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2008-09-01 01:55:13 przez system

Nowy rok szkolny w bocheńskich szkołach

Ulice Bochni, jak zawsze pierwszego września, zapełniły się młodymi elegancko ubranymi ludźmi. W bocheńskich szkołach rozpoczął się nowy rok szkolny. Jaki będzie? Trudno obecnie wyrokować. Wszyscy mają tylko nadzieję, że kolejny chwilowy minister nie będzie wprowadzał kolejnych eksperymentów, a szkołom da po prostu normalnie pracować.

Rozpoczęcie roku - Zespół Szkół Nr 2W roku szkolnym 2008/2009 naukę rozpocznie 1989 uczniów w szkołach podstawowych i 1055 w gimnazjach oraz 800 dzieci w przedszkolach. W klasach I szkół podstawowych rozpocznie edukację 326 uczniów. Ponadto 128 dzieci sześcioletnich rozpocznie po raz pierwszy odbywanie rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego w szkołach podstawowych w tzw. oddziałach "0". Wszystkie szkoły i przedszkola przygotowane są do nowego roku szkolnego. W każdej placówce w czasie wakacji wykonywane były drobne i większe remonty, mające na celu poprawę warunków nauki. Adaptowano sale dla sześciolatków. Każda szkoła otrzymała środki finansowe na zakup niezbędnego wyposażenia. Warto też zwrócić uwagę, że 1 września rozpocznie działalność nowe przedszkole na Os. Niepodległości, znajdujące się przy Szkole Podstawowej Nr 7 i gimnazjum Nr 2. Przedszkole pomieści ok. 100 dzieci.

Nowy Dyrektor ZS 2 - Krzysztof PiotrowiczDo szkół ponadgimnazjalnych uczęszczać będzie w tym roku prawie cztery tysiące uczniów. Dokładnie 3955. W tym do pierwszych klas zostało przyjętych 1559 uczniów. Na terenie Bochni i powiatu państwo utrzymuje z naszych podatków 7 szkół ponadgimnazjalnych. Największą szkołą — jak to ma miejsce od lat - jest Zespół Szkół Nr 1 w Bochni. Tu edukację zaczęło 1072 nowych uczniów, w tym 344 pierwszoklasistów. Drugą szkołą pod względem ilości uczących się jest Zespół Szkół Nr 3 — 900 uczniów i 243 pierwszoklasistów. Następnie I Liceum Ogólnokształcące w Bochni gdzie o wykształcenie stara się 827 uczniów i gdzie w tym roku przyjęto 279 nowych kandydatów. Później mamy Zespół Szkół nr 2 czyli popularną Budowlankę gdzie uczyć się będzie tego roku 821 uczniów, w tym 231 pierwszoklasistów., Zespół Szkół w Łapanowie to 687 i 136 pierwszoklasistów. 492 uczniów uczy się II Liceum Ogólnokształcącym w Bochni. W tym roku zawitało tu 162 pierwszoklasistów. Najmniejszą szkołą jest Zespół Szkół w Dąbrowicy gdzie naukę pobiera 475 uczniów w tym 164 Rozpoczęcie roku szkolnego - I LO rozpocznie naukę w klasie pierwszej. Tak jak i w szkołach podstawowych niemało zainwestowano w remonty. Łącznie wydano 1 974 320 zł publicznych środków. Najczęściej były to prace związane z położeniem nowych posadzek, wymianą drzwi, remontem sal lekcyjnych ale także wykonano: rozbiórkę nieczynnego komina przy I LO i demontaż zbiorników p.poż., remonty ogrodzeń, cyklinowanie parkietów, modernizację ogrzewania w Zespole Szkół w Dąbrowicy czy remont i modernizację systemów grzewczych. Największe środki pochłonęła budowa boiska przy Zespole Szkół w Łapanowie - 1 094 422. Sporo kosztowała także modernizacja ogrzewania oraz prace remontowo-budowlane w Zespole Szkół w Dąbrowicy - łącznie przeznaczono na nie 203 436,37 zł. W Bochni dużo kosztował remont dachu oraz rozbiórka nieczynnego komina i demontaż zbiorników p.poż przy I LO. Wydano na to 223 672 zł. Ale wydatki na utrzymanie szkół to nie wszystko. Sen z oczu naszemu ministerstwu spędzają także groźby nauczycieli dotyczące strajków. Mimo, że Państwo zabiera obywatelom olbrzymią ilość pieniędzy w podatkach, sfera budżetowa jest bardzo słabo opłacana - a edukacja Ślubowanie klas pierwszych - ZS Nr 1szczególnie. W sumie zapowiadane podwyżki - 10% w tym roku szkolnym i kolejne 10% w przyszłym są tylko po to by wyrównać coraz bardziej wzrastającą inflację oraz podwyżki energii i co za tym idzie wszystkich produktów. Niestety unijna polityka kosztuje. Zapowiadane wprowadzenie w niedługim czasie euro może jeszcze bardziej przyspieszyć wzrost cen, a co za tym idzie żądania płacowe już nie tylko nauczycieli ale także wszystkich grup budżetowych.