Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-04-15 15:19:28 przez system

O cyberprzemocy w II LO

14 kwietnia w II Liceum Ogólnokształcącym w Bochni odbyło się Forum Samorządów Uczniowskich pod hasłem „Cyberprzemoc – to niemoc”. Współorganizatorem spotkania była Komenda Powiatowa Policji w Bochni, a wśród zaproszonych gości byli min.: Komendant Powiatowy Policji w Bochni podinsp. Mariusz Dymura, psycholog Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Bochni Jagna Kozienko jak również psychlog Paulina Trzaska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bochni.

W trakcie spotkania policjanci Komendy Powiatowej Policji w Bochni poruszyli kwestię dotyczącą rozwoju przestępczości z wykorzystaniem najnowszych technologii wygłaszając min. wykład pt: „Cyberprzemoc – zagrożenia w sieci, profilaktyka i zagrożenia”.

Ponadto w trakcie spotkania poruszono również problem uzależnienia młodzieży od komputera i Internetu.

Ważnym punktem spotkania była dyskusja jej uczestników na temat poruszanego problemu.

Cyberprzemoc (ang. cyberbullying) to inaczej przemoc z użyciem nowych technologii. Do takich działań zalicza się m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłanie lub podszywanie się pod kogoś w sieci.

Cyberprzemoc może dotknąć wszystkich użytkowników Internetu, bez względu na wiek czy poziom umiejętności posługiwania się komputerem. Sprawcy cyberprzemocy mają wrażenie że są anonimowi, co pobudza i zachęca ich do działania.

Jak postępować?

W przypadku, kiedy dziecko padnie ofiarą cyberprzemocy, ważne jest udzielenie mu wsparcia psychologicznego, a równocześnie – zadbanie np. o zablokowanie ośmieszających publikacji lub krzywdzących materiałów (w tym celu należy skontaktować się z administratorem serwisu, w którym zostały opublikowane). Wcześniej jednak należy zabezpieczyć dowody – mogą to być, w zależności od sytuacji: zrzuty ekranu, SMS-y z pogróżkami, zapis rozmów z komunikatorów internetowych lub czatowych, obraźliwe maile. Mogą one pomóc w zidentyfikowaniu sprawcy. Jeśli doszło do przestępstwa, należy o sprawie poinformować policję. Podobnie należy postąpić, jeśli sprawca pozostaje nieznany, policja może uzyskać dostęp do billingów telefonicznych lub logów z serwera administratora serwisu pozwalające na zidentyfikowanie go. Wsparcie psychologiczne w przypadkach cyberprzemocy i porad dotyczących rozwiązywania problemów z nią związanych można znaleźć również u konsultantów Helpline org.pl – online (www.helpline.org.pl) lub pod bezpłatnym numerem telefonu 800 100 100.

Należy pamiętać, że cyberprzemoc to nie tylko ofiary, ale również sprawcy, którymi bardzo często są właśnie młodzi internauci. Niezwykle ważna jest więc świadomość możliwych konsekwencji - również prawnych - takich działań oraz podkreślanie wagi poszanowania nie tylko własnej, ale i cudzej prywatności.