Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-05-03 18:49:37 przez system

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

Tegoroczne oficjalne bocheńskie obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja miały skromny charakter. Ograniczyły sie do mszy św. w bazylice św. Mikołaja. Z racji prac archeologicznych na rynku zrezygnowano z patriotycznego pochodu, który tradycyjnie wychodził w Bazyliki.

Msza św. zgromadziła przedstawicieli władz powiatu i miasta, komendantów powiatowych policji i straży pożarnej, organizacji społecznych i politycznych, kombatanckich i związkowych oraz liczne poczty sztandarowe, wystawione głównie przez szkoły.
Koncelebra odbyła się pod przewodnictwem kustosza Bazyliki, ks. dr. Wojciecha Gałdy. Kazanie wygłosił ks. Dariusz Bugajski, który skoncentrował się na kwestii odpowiedzialności rządzących za etyczne sprawowanie władzy. Wielokrotnie przypominał stare, ale aktualne powiedzenie, że władza to służba, a nie tylko same honory i przywileje. Od tego, któremu powierza się rządy na ludźmi, należy wymagać o wiele więcej niż od przeciętnego obywatela.

Po zakończonych nabożeństwie przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod tablicą, urodzonego w podbocheńskim Pierzchowie, gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, twórcy Legionów Polskich, które jako pierwsze podjęły się trudu wyzwolenia Ojczyzny już w kilka lat po III rozbiorze Polski, który ostatecznie doprowadził do upadku kraju.