Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-02-05 18:30:07 przez system

Odszedł Kazimierz Bacik

W piątek 3 lutego po długiej chorobie zmarł w wieku 64 lat Kazimierz Bacik, legenda bocheńskiej piłki ręcznej.

Swoją karierę sportową związał z Międzyszkolnym Klubem Sportowym (MKS) i Bocheńskim Klubem Sportowym, będąc w latach 70. ubiegłego wieku podporą drużyn piłki ręcznej w obu tych klubach.

Po zakończeniu kariery sportowej podjął się pracy trenerskiej. W 1981 r. zespół juniorek MKS pod jego kierownictwem zdobył wicemistrzostwo Polski SZS, a w maju 1986 r. trenowana przez niego drużyna seniorów piłki ręcznej BKS zdobyła historyczny awans do II ligi. Później przeniósł się do Tarnowa, gdzie został szkoleniowcem pierwszoligowych piłkarek ręcznych tarnowskiej „Unii”. W latach 90. trenował też zespoły piłki ręcznej, występujące pod szyldem MDK Bochnia

Po zakończeniu czynnej działalności sportowej, na początku lat 90. podjął pracę w Urzędzie Miasta, gdzie przepracował ponad ćwierć wieku w Wydziale Ogólnym i Spraw Obywatelskich. Do końca oddany sprawie aktywności sportowej był długoletnim członkiem, a także prezesem TKKF "Raba", przez pewien czas był też dyrektorem BKS-u.

Za aktywną działalność sportową oraz zaangażowanie w Ognisku TKF „Raba” został odznaczony i uhonorowany m.in.: Złotą Odznaką TKKF (1994), Złotą Odznaką Związku Piłki Ręcznej w Polsce (1997), Złotą Odznaką i Tytułem „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej” (2002), Medalem 50-lecia TKKF za zasługi (2007) oraz Złotym Krzyżem Zasługi (2013).

Od 1994 r. był członkiem Związku Ochotniczych Strazy Pożarnych RP w Bochni, a w latach 2006-2015 członkiem Zarządu Miejskiego OSP RP. Za swoja działalność został odznaczony Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

W latach 2010-2014 był radnym powiatowym, a pod koniec kadencji sprawował funkcję wiceprzewodniczącego Rady Powiatu.

Pogrzeb K. Bacika rozpocznie się w czwartek 9 lutego o godz. 12.30 różańcem i mszą św. w bazylice św. Mikołaja, a następnie ciało zmarłego zostanie pochowane na cmentarzu przy ul. Orackiej.