Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-11-17 18:49:04 przez system

Oficjalnie: Mabuchi Motor wybuduje w Bochni fabrykę

Hiroo Okoshi, prezes japońskiej firmy Mabuchi Motor, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 17 listopada w Urzędzie Miasta w Bochni, oficjalnie ogłosił, że w Bocheńskiej Strefie Aktywności Gospodarczej najpóźniej pod koniec 2019 roku ruszy produkcja silniczków elektrycznych. Będzie to pierwszy w Europie zakład produkcyjny japońskiego przedsiębiorstwa.

Zakład firmy Mabuchi Motor ma powstać na około 10 hektarowej działce zlokalizowanej w BSAG. Zostanie ona nabyta przez Japończyków na początku 2017 roku. - Przymierzamy się, że przetarg na działkę będzie miał miejsce 2 lutego – zaznaczył burmistrz Bochni Stefan Kolawiński. Proces inwestycyjny japońskiego koncernu ma przebiegać w kilku etapach. Na początek przedstawiciele przedsiębiorstwa zamierzają wybudować obiekty o łącznej powierzchni około 2600 m2. - Będziemy produkować silniczki elektryczne, których jesteśmy największym producentem na świecie. Są one wykorzystywane w przemyśle samochodowym, przy produkcji drukarek, czy sprzętu AGD – mówił Hiroo Okoshi.

Zakład produkcyjny, którego uruchomienie jest planowane w Bochni, będzie trzynastym zakładem firmy z Japonii. - Nasza firma prowadzi swoją działalność na całym świecie. Zakłady produkcyjne działają już w Chinach, Wietnamie, na Tajwanie oraz w Meksyku – podkreślał prezes Mabuchi Motor.

Bochnia, jak zaznaczał Hiroo Okoshi, to nie przypadkowe miejsce na powstanie nowej inwestycji. - Kiedy zastanawialiśmy się nad umiejscowieniem naszej firmy, przyglądaliśmy się bardzo wielu miejscom w całej Europie. O tym, że zdecydowaliśmy się na Bochnię, zadecydowała uczciwość i otwartość w rozmowach z panem burmistrzem i jego współpracownikami oraz przedstawicielami Krakowskiego Parku Technologicznego. Bardzo ważne było również to, że inżynierowie, których będziemy chcieli zatrudnić, będą mogli pochodzić nie tylko z Bochni, ale też z okolicznych miejscowości, łącznie z Krakowem. Bardzo istotna była również lokalizacja i ukształtowanie terenu – mówił podczas konferencji prasowej przedstawiciel przedsiębiorstwa z Dalekiego Wschodu, który dodał, że planowany kapitał początkowy firmy to 75 mln zł, który w 2023 roku osiągnie wysokość 360 mln zł.

Podobnie, jak kapitał firmy systematycznie ma rosnąć również zatrudnienie w niej. – Planujemy, że w 2023 roku osiągnie poziom 400 osób. W zakładzie będzie wykorzystywana najnowsza technologia, a wiec w dużym zakresie będzie to produkcja automatyczna, a zatem będą potrzebni bardzo wysoko wykwalifikowani inżynierowie, którzy będą mogli taką produkcję nadzorować. Bardzo istotna jest również jakość naszej produkcji, a zatem będą również poszukiwani inżynierowie, którzy będą zajmować się kontrolą jakości w szerokim tego słowa znaczeniu. Ponieważ będzie to nasz jedyny zakład w Europie wyroby będą wysyłane do naszych odbiorców do innych krajów, a zatem będziemy potrzebowali również bardzo sprawnych logistyków. Bardzo duże znaczenie będzie miało również kierownictwo – zaznacza przedstawiciel Mabuchi Motor, który podkreśla, że zatrudnienie w firmie znajdą zarówno mężczyźni, jaki i kobiety.

Firma produkująca silniczki elektryczne będzie zarejestrowana w Bochni. - Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli przyczynić się do rozwoju gospodarczego Polski, Małopolski i miasta Bochnia – stwierdził Hiroo Okoshi.

Z wyboru dokonanego przez japońskie przedsiębiorstwo zadowoleni są przedstawiciele Bochni, a także Krakowskiego Parku Technologicznego. - Jesteśmy szczęśliwi z tego, że udało się przyciągnąć do Polski, a następnie do Bochni takiego inwestora, jakim jest Mabuchi Motor – podkreślała podczas konferencji prasowej Małgorzata Popławska, wiceprezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego.