Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2018-05-16 11:15:44 przez system

"Ojcowie Niepodległości" - na rynku w Bochni

Bochnia będzie miejscem gdzie odbędzie się inauguracja ogólnopolskiej akcji IPN "Biało-czerwony szlak". W poniedziałek, 21 maja, o godz. 12. dyrektor Oddziału IPN w Krakowie, dr hab. Filip Musiał otworzy plenerową wystawę "Ojcowie Niepodległości".

W 100. rocznicę odrodzenia się Rzeczypospolitej IPN przygotowuje wiele przedsięwzięć edukacyjnych. Jednym z nich jest właśnie ogólnopolska akcja „Biało-czerwony szlak”, która zostanie zainaugurowana 21 maja 2018 r. w wielu miejscach kraju.

W Małopolsce pierwszym miastem na biało-czerwonym szlaku będzie Bochnia, gdzie zostanie pokazana plenerowa wystawa „Ojcowie Niepodległości”. Ekspozycja prezentuje liderów walki o wolną Polskę z 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Ponad dwumetrowe plansze z sylwetkami wybitnych mężów stanu opatrzone są ich biogramami w języku polskim i angielskim.

Na wystawie znajdziemy także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów, związanych z 11 listopada 1918 r. Korzystając ze specjalnej mapy można prześledzić, jak w latach 1918-1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej. Wystawę przygotował Oddział IPN w Szczecinie.

Program

Godz. 11 – wykład dr. Marcina Chorązkiego dla młodzieży szkolnej, zatytułowany „Wokół Ojców Niepodległości”, Starostwo Powiatowe w Bochni, ul. Kazimierza Wielkiego 31.

Godz. 12 – oficjalna inauguracja „Biało-czerwonego szlaku” na Rynku w Bochni. W mobilnej strefie edukacyjnej „Przystanku Historia” IPN w Krakowie, która zawita na bocheński Rynek, będzie można m.in. pograć w gry edukacyjne i wziąć udział w konkursach historycznych. Krakowskie Towarzystwo Strzeleckie zaprasza na plenerową wystawę uzbrojenia z lat 1914-1939.

Godz. 12.30 – wykład Romana Graczyka dla młodzieży szkolnej, zatytułowany „Wokół Ojców Niepodległości”, Starostwo Powiatowe w Bochni, ul. Kazimierza Wielkiego 31.