Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-08-05 10:43:09 przez system

Oszukiwał bocheńskie firmy nie płacąc za towar

Bocheńska policja zatrzymała 22- letniego mieszkańca Bochni, który oszukiwał miejscowe firmy. Nie płacił on za zakupiony towar, wysyłał jedynie podrobione potwierdzenie wpłat. Na chwilę obecną mowa jest o 4 oszustwach, jednak na policję zgłaszają się kolejni poszkodowani przez młodego oszusta.

Sprawa dotyczy 22-letniego mieszkańca Bochni, który prowadząc firmę budowlaną, w celu uzyskania korzyści majątkowej oszukiwał właścicieli sklepów z elektronarzędziami i materiałami budowlanymi, nie płacąc za zamówiony towar. Mężczyzna zamawiając towar przekonywał sprzedawców, że chwilowo nie ma gotówki, ale na dniach otrzyma ją za wykonane prace budowlane i wtedy niezwłocznie ureguluje należność. Sprzedawcy, ufając 22-latkowi, wystawiali faktury za zakupiony towar z odroczonym terminem zapłaty, jednak okazało się, że oszust wcale nie miał zamiaru wywiązać się z należnej płatności.

W kilku przypadkach mężczyzna przerabiał dowód potwierdzający dokonanie przelewu i przedstawiał go na dowód wywiązania się z zobowiązania płatności. Przykładowo przelewał na konto danej firmy symbolicznych kilka złotych, po czym na dokumencie potwierdzającym przelew dopisywał kilka zer zwielokrotniając wartość dokonanej transakcji.

Do Komendy Powiatowej Policji w Bochni zaczęli zgłaszać się poszkodowani przez oszusta właściciele sklepów. Dzięki pracy policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji udało się zatrzymać oszusta i przedstawić mu 4 zarzuty oszustwa i podrabiania dokumentów. Na chwilę obecną straty poniesione przez właścicieli firm oszukanych przez 22-latka szacuje się na kwotę blisko 13 500 złotych, jednak kwota ta może znacznie wzrosnąć, gdyż policjanci w dalszym ciągu ustalają potencjalne firmy, mogące paść ofiarą oszusta.

Zatrzymany mężczyzna jest dobrze znany policji, a udowodnionych mu przestępstw dokonał w tzw. recydywie, gdyż w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa i odbywał za nie karę pozbawienia wolności. Teraz mężczyźnie grozi surowa kara, którą w najbliższym czasie wymierzy mu sąd.

Komenda Powiatowa Policji w Bochni zwraca się do wszystkich osób, które padły ofiarą oszustwa ze strony 22-letniego mieszkańca Bochni o pilny kontakt pod numerami telefonu 14-615-22-20 lub 14-615-22-48.