Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-10-16 04:45:52 przez system

Pamiętamy o ks. Jerzym

W poniedziałek 19 października mija dokładnie 25 lat od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Staraniem naszej redakcji o godz. 18 w Bazylice św. Mikołaja zostanie odprawiona Msza św. w intencji Jego beatyfikacji.

Ta śmierć wstrząsnęła ówczesną Polską. Zabójstwo przez SB niepokornego księdza pokazało jeszcze raz brutalną prawdę o rządzących wtedy komunistach i sposobach rozprawiania się przez nich z ludźmi, którzy odważyli się głośno mówić o tym, o czym myślały miliony rodaków.

Z drugiej strony pokazała całą bezsiłę ówczesnego aparatu władzy, który chciał walczyć z ideami za pomocą kuli, pałki, w najlepszym razie — więzień, cenzury, opluwania w mediach czy wyrzucania z pracy.

Ksiądz Jerzy nie szerzył nienawiści, o co z lubością oskarżał go Jerzy Urban i jemu podobni, lecz w prostych słowach białe nazywał białym, a czarne czarnym.
Jego pogrzeb wyrwał z marazmu Polaków, zmęczonych 3 latami stanu wojennego. Stał się kolejną manifestacją niepokornego narodu. Jego śmierć przyniosła obfity plon już w 1989 roku — i przynosi dzisiaj. Jak podają przekazy żoliborską mogiłę ks. Popiełuszki nawiedziło już 16 mln ludzi, a wartę przy niej dzień i noc trzymają setki ludzi — niektórzy nieprzerwanie od 25 lat!

Po mszy młodzież bocheńskich szkół da krótki program słowno-muzyczny, a jeszcze później spotykamy się przed krzyżem misyjnym, który od lat pełni rolę nieformalnego pomnika ks. Jerzego. Pod nim wszyscy będą mogli zapalić przyniesione znicze.