Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2008-12-16 05:15:03 przez system

Pasterka na głębokościach

Pasterka, uroczysta nocna msza święta Wigilii Bożego Narodzenia, jest nabożeństwem szczególnym. Zwłaszcza, jeśli jest sprawowana w wyjątkowym miejscu, jakim jest Kaplica Św. Kingi w bocheńskiej kopalni Soli. Nietypowa jest także pora w jakiej sprawowane będzie to nabożeństwo, ponieważ gospodarz obiektu zaprasza na Pasterką w godzinach rannych.

176 metrów pod ziemią tradycyjna msza święta nabiera szczególnego charakteru: przypomina, jak niebezpieczna praca górników przez stulecia tworzyła ich szczególnie żarliwą i głęboką religijność. Kopalniane kaplice są dowodami tej ciągle odczuwalnej potrzeby bożej opieki. Słowa psalmisty: "Z głębokości wołam do Ciebie, Panie" — nabierają tu wyrazistego, dosłownego znaczenia.

Podziemna Kaplica może pomieścić ok. 300 gości, ponieważ zainteresowanie znacznie przekracza tą liczbę, będą sprawowane dwie msze; o godz. 8.30 i 11.00. Obie msze uświetni Orkiestra Górnicza Kopalni Soli Bochnia.

Podstawą zjazdu na Pasterkę będzie bilet sprzedawany już od 17 grudnia w Biurze Obsługi Klienta przy ulicy Solnej 2. Stało się już tradycją, że dochód ze sprzedanych w tym dniu biletów Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia przeznacza na dofinansowanie wypoczynku zimowego dla wychowanków Z.P.O.W. (Bocheński Dom Dziecka).
Koszt zaproszenia wynosi 10 zł od osoby.