Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2022-06-20 12:56:24 przez KacperGlod

Pierwsze operacje onkologiczne w Bochni

Zespół lekarzy chirurgów ze Szpitala Powiatowego w Bochni ma już za sobąpierwsze przeprowadzone operacje onkologiczne w Solnym Grodzie. Pozwalają na to wiedza i doświadczenie wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego, a także odpowiedni, profesjonalny sprzęt dostepny w bocheńskim szpitalu.

Zespół medyczny wykonuje zabiegi pomagającym chorym na m.in. raka piersi, nowotwory przewodu pokarmowego, czerniaka, oraz mięsaki tkanek miękkich. Jak podaje Powiat Bocheński, najwięcej wykonanych zabiegów onkologicznych to oszczędzające zabiegi u chorych z rakiem piersi.

Polegające na wykonaniu kwadrantectomi,oraz na usunięciu węzła wartownika z pachy. Węzeł wartownik to pierwszy węzeł do, którego spływa chłonka z piersi. Do usunięcia węzła stosowaliśmy metodę feromagnetyczną - wyjaśnia prof. Piotr Skotnicki, który kieruje pododdziałem Chirurgii Onkologicznej Szpitala Powiatowego w Bochni.

Zabieg usunięcia węzła wartownika wykonywany jest przy pomocy sondy Sentimag. Przed jego wykonaniem pacjentce został podany preparat do miąższu piersi, który rozprzestrzeniając się, dotarł do pierwszego węzła chłonnego-węzła wartownika, który to został usunięty. Takowy zabieg oszczędzający piersi obecnie jest standardem w leczeniu onkologicznym chorych z rakiem piersi. Pacjentki w dobie po zabiegu są wypisywane do domu. Pobrany materiał trafia do badania histopatologicznego. Jego wynik znany jest po dwóch tygodniach.

Jeśli nie ma przerzutów komórek nowotworowych na tym kończy się postępowanie chirurgiczne. Kosztem tego, że pacjentka ma zaoszczędzoną pierś wymaga ona jeszcze radioterapii, czyli naświetlania tej piersi. Leczenie chemiczne jest uzależnione od rodzaju raka, wielkości guza i stanu receptorów, które się oznacza z tkanki nowotworowej - dodaje prof. Skotnicki.

Przed jak i po każdym zabiegu onkologicznym pacjenci bocheńskiego szpitala są konsultowani w ramach konsylium onkologicznego z chemio radioterapeutami. Podczas takiego spotkania ustalane jest dalsze leczenie. Szpital ma podpisaną umowę ze szpitalem w Nowym Sączu i Szpitalem Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, z którymi to stale współpracują. Diagnostyką, leczeniem i opieką onkologiczną w bocheńskim szpitalu zajmują się prof. Piotr Skotnicki i dr n. med. Łukasz Strzępek.

Zespół chirurgów w planach ma wykonywanie także zabiegów rekonstrukcyjnych w przypadku pacjentek, które wymagają usunięcia całego gruczołu piersiowego z powodu raka.

Info i zdjęcia: Powiat Bocheński, Szpital Powiatowy w Bochni