Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2023-05-02 23:44:15 przez Czas2012

PIT poleciał - bocheńska Konfederacja krytykuje wysokie podatki

Jakie podatki i daniny wprowadził rząd PiS

We wtorkowe przedpołudnie na rynku w Bochni odbyła się konferencja Nowej Nadziei, która jest częścią Konfederacji. Działacze partii krytykowali podatek dochodowy, by następnie wysłać PIT w kosmos za pomocą drona.

Konferencję otworzył Kacper Głód, prezes Młodych dla Wolności w Tarnowie i sekretarz tarnowskiej Nowej Nadziei - Głównym źródłem dochodu Polaków jest dochód z pracy, który jest opodatkowany podatkiem dochodowym będącym karą za pracę. Jest to najbardziej niemoralny podatek, który bazuje na owocach pracy Polaków - młody działacz przypomniał również, że prawie pół roku pracujemy tylko na państwo - Prawie pół roku pracujemy na państwo, co obrazuje Dzień Wolności Podatkowej, który wypada w połowie czerwca.

Podatek dochodowy krytykował również Karol Pęczek, członek Rady Krajowej Partii Nowa Nadzieja - Musimy zeznawać ile i z jakiego tytułu osiągamy dochodu. Musimy spowiadać się państwu z tego, w jaki sposób zarabiamy na życie. Jest to najważniejsza funkcja podatku dochodowego, ponieważ z punktu widzenia budżetu państwa ten podatek dochodowy nie jest aż tak istotny - jest to mniej więcej 10-15% wpływów do budżetu. Natomiast sam fakt, że musimy spowiadać się z własnych dochodów sprawia, że państwo może mieć na nas haka, mając nad nami dodatkową władzę.

Skoro podatek cukrowy jest po to, żeby ludzie jedli mniej cukru i byli zdrowsi, akcyza na alkohol jest po to, żeby ludzie mniej pili, to podatek dochodowy jest podatkiem nałożonym po to, aby ludzie mniej pracowali – kontynuował Radosław Macoń. Co jest tutaj napisane [wskazuje na formularz PIT-37] - “zeznanie”. Jest to przykład jak traktuje nas państwo, bo zeznaje przestępca lub świadek przestępstwa. Dlatego co roku prowadzimy taki happening, gdzie wysyłamy PITy w kosmos, a obecny rok jest bardzo ważnym, bo jest rokiem wyborczym i to państwo będą teraz decydować o swej przyszłości i o tym, co się stanie z tym zeznaniem i z tym jak opresyjne państwo nas traktuje.

Po tych słowach Radosław Macoń uruchomił drona, który wzniósł się w powietrze z przypiętym doń formularzem PIT-37. Po niedługiej chwili dron jednak powrócił z powrotem na ziemię, a Radosław Macoń skwitował to słowami - Niestety muszę wylądować, gdyż Unia Europejska nakłada na nas wymóg latania w przestrzeni otwartej nie wyżej niż 120 metrów, ale obiecuję państwu, że jeżeli wybierzecie dobrze, to zbudujemy kosmodrom i wystrzelimy te PITy w kosmos, aby mogły osiągnąć drugą prędkość kosmiczną i opuścić naszą galaktykę. Jest to dosyć niepokojące, gdyż jak ufoludki zobaczą tego PITa i przeczytają co tam jest, nie będą chcieli nas odwiedzić i nawiązać kontaktu - skwitował wypowiedź prezes Nowej Nadziei w Tarnowie.

Poniżej informacja jakie podatki i opłaty zostały wprowadzone lub podwyższone w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości zebrane przez Sławomira Mentzena:

 1. Obowiązuje wyższa, 23-procentowa stawka na paliwo.
 2. Od początku roku obowiązuje wyższa stawka VAT za nawozy.
 3. Podatnicy stracili możliwość odliczenia składki zdrowotnej od PIT.
 4. Podatnicy stracili też prawo do ulgi dla klasy średniej.
 5. Osoby czerpiące dochód z najmu prywatnego nie mają już prawa do odliczania amortyzacji mieszkania.
 6. Wzrosła akcyza na papierosy i alkohol
 7. Wprowadzono akcyzę na płyn do e-papierosów i tzw. wyrobów nowatorskich.
 8. Wzrosły opłaty abonamentowe za radioodbiornik lub telewizor.
 9. Wprowadzono wyższe stawki mandatów skarbowych i grzywien.
 10. W 2023 r. wzrosły składki na ZUS.
 11. Wprowadzono podatek od niektórych instytucji finansowych, czyli tzw. podatek bankowy.
 12. Wprowadzono opłatę za pobór wód podziemnych oraz powierzchniowych oraz wprowadzanie ścieków i wód opadowych.
 13. Wprowadzono tzw. minimalny podatek dochodowy.
 14. Wprowadzono limit na koszty finansowania dłużnego.
 15. Wprowadzony został tzw. podatek od deszczówki.
 16. Wprowadzono daninę solidarnościową.
 17. Wprowadzono opodatkowanie dochodów z niezrealizowanych zysków kapitałowych (tzw. exit tax).
 18. Podniesiono opłaty sądowe.
 19. Wprowadzono opłatę od paliw.
 20. Wprowadzono tzw. podatek od Netfliksa.
 21. Obowiązuje nowa opłata mocowa.
 22. Weszła w życie tzw. opłata małpkowa.
 23. Wprowadzono podatek cukrowy.
 24. Spółki komandytowe oraz niektóre spółki jawne zostały objęte ustawą CIT, w związku z czym dochody wypłacane wspólnikom podlegają podwójnemu opodatkowaniu.
 25. Osoby sprzedające i wynajmujące nieruchomości będą musiały posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej, którego koszt wynosi do 1000 zł.
 26. Rząd przywrócił opodatkowanie 13. i 14. emerytur.
 27. Wzrósł m.in. podatek rolny.
 28. O blisko 12 proc. wzrosły opłaty lokalne.
 29. Podniesione zostały ceny w uzdrowiskach i miejscowościach posiadających status ochrony uzdrowiskowej.
 30. Rozdzielono dochody z działalności gospodarczej i kapitałowej, przez co nie można rozliczać razem kosztów i strat związanych z tymi działalnościami.
 31. Choć pierwotnie wyższe stawki VAT (podniesione przez rząd PO-PSL) miały obowiązywać tylko do końca 2016 r., rząd PiS ich nie obniżył.

PW