Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2025-05-18 09:52:11 przez Czas2012

Plan przestrzenny Bochni - jaki jest - sprawdź

W sierpniu 2023 roku w Dzienniku Ustaw z dnia 7 lipca 2024 r. opublikowano zmianę ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wprowadzono nowy akt planowania przestrzennego zwany „planem ogólnym”, który umożliwia każdej gminie planowanie zrównoważonego rozwoju i zagospodarowania przestrzennego.

Na spotkamiu z radnymi, które odbyło się 29 kwietnia 2025 roku, architekt miejski pani Jolanta Pawlus przybliżyła zagadnienia związane z planowaniem przestrzennym w Gminie Miasta Bochnia. Dotychczas obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Miasta Bochnia zostanie zastąpione przez plan ogólny, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku, a jego wejście w życie nie spowoduje utraty mocy obowiązującej planów miejscowych.

Ostatecznie wpłynęło 650 wniosków – poinformowała nas w bezpośredniej rozmowie w dniu 16 maja 2025r. pani architekt miejska Jolanta Pawlus. W procedurze planowania przestrzennego nie przewidziano odwołań. To jest etap zakończenia wniosków i opublikujemy na BIP-ie tabelę wniosków mieszkańców i inwestorów opracowaną przez projektantów oraz sposób ich załatwienia.

Wg ustawy, w planie ogólnym określa się obowiązkowo: strefy planistyczne, gminne standardy urbanistyczne, obszary uzupełnienia zabudowy, obszary zabudowy śródmiejskiej, gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej. Zgodnie z wymogami ustawy powstanie Rejestr Urbanistyczny, który będzie ogólnodostępny dla społeczeństwa w zakresie danych i informacji o obowiązującym planowaniu przestrzennym.

Korzystając z Vademcum dla mieszkańców Bochni opracowanym przez miejską architekt Jolantę Pawlus podajemy, choć w ograniczonym zakresie, niektóre zapisy:

PODZIAŁ MIASTA NA STREFY PLANISTYCZNE

  1. Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną – symbol literowy – SW

  2. Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną – SJ.

  3. Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową – SZ.

  4. Strefa usługowa – SU.

  5. Strefa handlu wielkopowierzchniowego – SH.

  6. Strefa gospodarcza – SP.

  7. Strefa produkcji rolniczej – SR.

  8. Strefa infrastrukturalna – SI

  9. Strefa zieleni i rekreacji – SN.

  10. Strefa cmentarzy – SC.

  11. Strefa górnictwa – SG.

  12. Strefa otwarta – SO.

  13. Strefa komunikacyjna – SK.

Dla każdej strefy planistycznej ustawodawca określił profil podstawowy i profil dodatkowy jak również minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej. Jak przypomniała J. Pawlus zgodnie z ideą zwartej zabudowy, planując rozbudowę miasta, należy uwzględnić struktury wielofunkcyjne, czyli opracować plan w którym większość podstawowych potrzeb mieszkańców można zrealizować w jak najmniejszych odległościach.

Co znajduje się w ustawie w odniesieniu do tzw. dostępności infrastruktury społecznej - czyli w jakiej odległości od działki ewidencyjnej na której mają stanąć budynki mieszkalne, przy założeniu, że odległość liczona jest jako droga dojścia ogólnodostępną trasą dla pieszych, ustawa proponuje:

• 1500 m – od szkoły podstawowej w miastach oraz od małych obszarów zieleni publicznej (skwerów),
• 3000 m – od szkoły podstawowej poza miastami oraz dużych obszarów zieleni publicznej.

W planie ogólnym można określić w jaki sposób zabezpieczona będzie dostępność do ważnych obiektów infrastruktury społecznej, takich jak:

• Szkoły podstawowe
• Obszary zieleni publicznej
• Przedszkola i żłobki
• Ambulatoria podstawowej opieki zdrowotnej
• Biblioteki i domy kultury
• Domy pomocy społecznej
• Urządzone tereny sportu
• Przystanki publicznego transportu zbiorowego
• Placówki pocztowe i apteki
• Posterunki policji i jednostki ochrony przeciwpożarowej.

Dowiedzieliśmy się też, jaka jest forma planu ogólnego, a mianowicie, że plan ogólny składa się z:

1) części normatywnej – uchwała w sprawie planu ogólnego wraz załacznikami (dane przestrzenne)
2) części informacyjnej – zawierającej uzasadnienie planu ogólnego. To rówież klasyczny rysunek z granicami działek oraz uwarunkowaniami.

Jak podała Jolanta Pawlus, kolejnymi etapami powstawania planu ogólnego są:

  1. Uchwała o przystapieniu do sporządzenia planu ogólnego-( podjeta w 2024r).
  2. Przetarg (wygrała firma o której wyżej)
  3. Podpisanie umowy z wykonawcą (podpisana)
  4. Prace analityczne, w tym zbieranie wniosków (trwa przekazywanie wniosków projektantom)
  5. Projekt Planu Ogólnego
  6. Opiniowanie i uzgodnienie projektu
  7. Konsultacje społeczne
  8. Ewentualne ponowienie procedury uzgodnień po zmianach projektu
  9. Udostępnienie projektu Planu Ogólnego na BIP UM
  10. Składanie uwag do projektu planu – na odpowiednich formularzach
  11. Uchwalenie planu

W dzisiejszej rozmowie dowiedzieliśmy się również, że do projektantów planu ogólnego skierowano już 120 wniosków, które jak pozostałe trzeba zeskanować i ponumerować. Jeszcze zostało ponad 500 wniosków do opracowania. Projektanci dostali wszystkie konieczne materiały z odpowiednich wydziałów - dane demograficzne, deklaracje Śmieciowe, celem ustalenia jak Bochnia się rozwija. Dane obejmują okres ostatnich 10 lat. Dostali też wykazy WZ z 5 lat, czyli jakie inwestycje i na jakich działkach. Firma otrzyma również jedna stronę każdego pozwolenia na budowę wydane przez Starostwo Powiatowe w Bochni obejmujące dane na jakiej działce o co ktos zamierza budować i wszysrtkie wnioski które mam w dwóch segregatorach dotyczące obecnych planów miejscowych zostaną przekazane w formie tabel – ile jest wniosków i jakich działek dotyczą. Jest to material dla projektanów do analizy, gdzie jest największy ruch budowlany, jakie są zapotrzebowania na nowe tereny, to jeszcze przed nami aby im to dać wszystko. Jak zrobią pierwszy projekt planu. Na podstawie tych wniosków, tych wszystkich materiałów, a muszę dodać, że projektanci byli już w terenie, obejrzeli miasto, przygotują ten projekt ścisle według zasad, które obejmują cały kraj, i ten projekt podlega pkt. 6 – opiniowanie i uzgodnienie projektu z właściwymi instytucjami.

Ważnym momentem będzie obwieszczenie i informacja o tym że ten projekt wykładamy pierwszy raz (do wglądu zainteresowanych – przyp.red) i czekamy na uwagi składane na formularzach (patrz pkt 10).

Na pytanie w jaki sposób ktoś, np. przyjezdny, który za rok czy dwa kupi sobie teren i będzie chciał budować się po tych wszystkich terminach może dostac WZ –musi poczekać do końca tego planu ogólnego, który wejdzie na początku czerwca 2026r. i on wskaże obszary gdzie można wydawać WZ-tki, tam gdzie niema planów, a reszta planów jest obowiązująca. Jeśli będzie ten plan ogólny to można też robić nowe plany i zmieniać stare. To tak po czerwcu 2026 roku – zakończyła J. Pawlus.

Do końca 2025 r. decyzje o warunkch zabudowy (WZ) są bezterminowe.

To wszystko ma się wydarzyć do końca maja 2026 roku.

K. Stompór