Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2021-07-15 11:22:52 przez Czas2012

Platforma broni samorządowych szpitali

Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej totalnie krytykują pomysł reformy służby zdrowia. Dziś przed bocheńskim szpitalem odbyła się konferencja prasowa działaczy Platformy Obywatelskiej. Jej głównym tematem była zapowiadana przez Prawo i Sprawiedliwość reforma szpitali polegająca na przejmowaniu ich zarządzania i finansowania przez instytucje centralne. Przedstawiciele PO nie pozostawili na tym pomyśle przysłowiowej suchej nitki.

Uczestniczący w spotkaniu m.in. posłanka Urszula Augustyn czy poseł Sławomir Neumann apelowali o nacisk społeczny przeciwko tej reformie i obronę szpitali, których zarządzanie obecnie znajduje się w gestii władz samorządowych. Już na początku Urszula Augustyn podkreśliła, że służba zdrowia „przeżywać będzie poważne turbulencje”, a Sławomir Neumann rozwinął temat:

Fundusz Odbudowy który jest przyjęty i miliardy złotych które do Polski przypłyną może być wydany mądrze albo głupio, może być wydany z pożytkiem albo może być rozkradziony – mówił na początku Sławomir Neuman. Te szpitale, które, jak np. w Bochni dobrze sobie radzą i dzięki samorządowi są dobrze zarządzane, mają być zabierane przez władze centralne. Ktoś wpadł na genialny pomysł na Nowogrodzkiej, że lepiej zarządza się szpitalem w Bochni, czy w Brzesku, czy jakimkolwiek innym mieście z Warszawy z Nowogrodzkiej, czy jakiegoś innego miejsca. Takich geniuszy Polska już przeżywała, to było 45 lat, od 1945 roku do 1990 roku, ze skutkiem wiadomym. Teraz ci geniusze wrócili pod nowym sztandarem i chcą przejmować i zabierać szpitale samorządom – komentował pomysł PiS Sławomir Neumann nawiązując do epoki PRL.

Naszą walką jest wspieranie samorządów. Też prośba do wszystkich mieszkańców Bochni i sąsiednich powiatów: nie pozwólcie sobie odbierać szpitali. Kiedyś samorządy powiatowe tworzono wokół szpitali. Teraz pomysł przejmowania szpitali jest czymś absurdalnym, co będzie szkodliwe dla całego systemu. Obecnie zadłużenie szpitali sięga 15 mld złotych choć dokładnych danych nie znamy gdyż Ministerstwo Zdrowia szczelnie blokuje informacje - podkreślał poseł PO. Jesteśmy tu po to aby o tych szpitalach mówić i prosić państwa o obronę tych szpitali. Musi być nacisk społeczny, żeby z tych głupich decyzji władza się wycofała.**

Radny wojewódzki Krzysztof Nowak wyraził głęboki sceptycyzm do zapewnień obecnej władzy. Odniósł się do wypowiedzi miejscowych przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, którzy „uspokajają nas, że przejęcie szpitala przez Skarb Państwa, zmiana właściciela czy też jak my to nazywamy nacjonalizacja szpitala, nie wpłynie na losy szpitala, na losy jego pracowników, czy też na finansowanie. Tutaj przypomnę - co wiedzą mieszkańcy Bochni – ile dostała Bochnia w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Bochnia otrzymała 0 zł! Jak to się ma do tych zapewnień ze strony Prawa i Sprawiedliwości, że szpital będzie finansowany na tym samym poziomie a nawet lepszym – Ja im nie wierzę!

Radny zapewnił, że przedstawiciele jego ugrupowania będą bronić samorządności, a plany rządzących nazwał „durnymi pomysłami, które zabijają polską samorządność”.

Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej są w trakcie przejazdu po Polsce. W środę gościli w Małopolsce i w Bochni. Głównym celem odwiedzin różnych miejscowości jest spotykanie się z ludźmi i dyskusje na temat tego co dzieje się w naszym kraju i co przyniosą następne lata.

Jesteśmy w połowie kadencji parlamentarnej, prawie w połowie kadencji samorządowej, a zmiany zachodzące dookoła są już tak widoczne i odczuwalne, że warto wykorzystać każdą chwile by rozmawiać z ludźmi o sytuacji która dookoła nas jest – mówiła Urszula Augustyn.

Obecni byli: posłowie: Urszula Augustyn, Małgorzata Chmiel, Sławomir Neumann i Mateusz Bochenek. Obecny był także radny sejmiku małopolskiego Krzysztof Nowak, Bogusław Sambor z Brzeska oraz lokalni działacze PO.

Czy jednak przedstawiciele Platformy brzmią wiarygodnie kiedy ostrzegają przed „rozkradaniem” funduszy i krytykując epokę PRL? PiS nie jest partią świętą. Razem z PO oraz instytucjami międzynarodowymi wciągali Polaków do Unii Europejskiej dzięki czemu m.in. szaleje w kraju drożyzna, a biurokracja rozrasta się do poziomów monstrualnych, hamując rozwój i powodując, że długi kraju szybują w górę. Niemniej jednak przedstawiciele partii opozycyjnych do PO nie mijają się z prawdą kiedy przypominają, że w czasie rządów Platformy szalały w Polsce afery i nieprawidłowości do tego stopnia, że PO okrzyknięto partią zagranicy, reprezentującą obce interesy. Jej szefa Donalda Tuska poseł Suski nazwał "chłopcem na posyłki Angeli Merkel a jego „punkt widzenia jest punktem widzenia Niemiec”.” (poseł Suski). Oto co najczęściej wytyka się rządom Platformy:

Afera taśmowa, która pokazała, że „państwo polskie istnieje tylko teoretycznie” a interes narodowy wyparty został interesem prywatnym biznesowo-politycznych elit.
Afera Amber Gold – usilnie zamiatana pod dywan
Afera reprywatyzacyjna
Afera stoczniowa – czyli doprowadzenie polskich stoczni do upadku Afera hazardowa
Próba doprowadzenia LOT do upadłości
Afera autostradowa, która doprowadziła polskie firmy do upadłości
Afera stadionowa
Afera wyciągowa
Skok na OFE i ograbienie Polaków z połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych w funduszach (153 mld zł)
Afera z KGHM
Afera z Elewarrem
Afera stanowiskowa - Platforma wzięła 140 tysięcy stanowisk, PSL - 60 tysięcy!
Skandal z budową gazoportu w Świnoujściu i dostawami gazu z Kataru
Afera atomowa – Sam wybór lokalizacji trwał kilka lat, projekt budowy elektrowni atomowych pochłaniał ogromne pieniądze, które przeznaczano na tajemnicze cele. Jednym z nich jest przekazania 11 mln zł dla klubu sportowego
Podwyższenie podatku VAT do 23 proc. Na artykuły dziecięce wzrósł drastycznie z 8 do 23 proc.
Gigantyczne zadłużenie kraju - z 530 mld zł do blisko 1 bln zł
Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców
Podniesienie akcyzy na paliwo
Wprowadzenie nowego podatku paliwowego - tzw. opłaty zapasowej
Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa)
Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego
Nałożenie na Lasy Państwowe gigantycznego haraczu - podatek od przychodu, a nie dochodu, co miało wzbogacić budżet państwa o 800 mln zł
Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego
Podjęcie prac nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego
Podjęcie prac nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego
Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej
Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń
Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych
Podpisanie z Rosją fatalnej umowy gazowej, na mocy której mieliśmy najdroższy gaz w Europie
Zatajenie raportu obnażającego nieprawidłowości ZUS
Wyprzedaż majątku narodowego za prawie 60 mld zł – pozbywanie się spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów
Osłabianie bezpieczeństwa i ograniczenie potencjału militarnego
Przyjęcie ustawy o „bratniej pomocy” - tzw. ustawa 1066, pozwalająca na obecność w Polsce zagranicznych służb i funkcjonariuszy
Prowadzenie polityki zagranicznej, która uzależniała Polskę od silnych państw i osłabiała jej suwerenność
Kilkuletni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego
Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO
Masowa inwigilacja obywateli
Potężne osłabienie publicznej służby zdrowia
Wydłużenie obowiązku pracy o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn, pomimo protestów i wniosku o referendum ws. wieku emerytalnego
Wprowadzenie obowiązku szkolnego dla 6-latków, pomimo sprzeciwu społecznego
Ponad 2 mln Polaków żyło w skrajnej biedzie, w tym aż 700 tys. dzieci

PW

Źródło: wPolityce.pl