Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2010-02-08 05:01:07 przez system

Pół tysiąca dmuchało, rekordzista miał 2,7 promila

W piątek 5 lutego bocheńscy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili w godzinach 16-24 wzmożone działania, mające na celu ujawnić nietrzeźwych kierujących pojazdami. Akcja nosiła kryptonim "Trzeźwość, narkotyki".

Policjanci drogówki wyposażeni urządzenie kontrolno — pomiarowe AlkoBlow mieli za zadanie zbadać stan trzeźwości jak największej liczby kierujących pojazdami. Przekazane przed kilkoma dniami przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie urządzenie działa na zasadzie testera, zasysającego powietrze wydychane przez kontrolowanego lub z wnętrza pojazdu. Wystarczy kilka sekund i już wiadomo, czy stan trzeźwości kierującego pozwalał mu na kierowanie samochodem.

Działania rozpoczęto od sprawdzenia kierujących poruszających się ul. Brzeźnicką w Bochni. W ciągu godziny sprawdzono 240 kierujących. Badano wszystkich kierujących poruszających się w obu kierunkach i ujawniono jednego nietrzeźwego kierującego. Miał nieco ponad pół promila i jechał w kierunku Brzeźnicy.

Pozostałe działania kontrolne objęły drogi pozamiejskie. Łącznie skontrolowano ponad pół tysiąca kierujących, ujawniając jeszcze 3 innych kierujących samochodami i jednego rowerzystę. Rekordzista miał 2,7 promila alkoholu. Policjanci nałożyli na kierujących 15 mandatów karnych, głównie za niestosowanie pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci bez fotelika.

Jak zapewnia naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego asp. szt. Jacek Sobiecki tego typu działania będą dosyć często powtarzane — o różnych porach dnia, gdyż nietrzeźwi kierujący nadal stanowią poważne zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Szef drogówki przypomina o zeszłorocznych działaniach prewencyjnych, polegających na rozdawaniu elementów odblaskowych. W ich efekcie odnotowano mniej wypadków. Policjanci nadal zwracają uwagę pieszym poruszających się po drogach w godzinach wieczornych w sposób stanowiący zagrożenie bezpieczeństwa poprzez brak elementów odblaskowych i ciemną odzież.