Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2010-01-09 08:07:47 przez system

Pół wieku zawsze razem

Wczoraj, 8 stycznia po południu hotel Millenium podejmował niecodziennych gości. Oto zjawiły się tam bocheńskie pary małżeńskie, które przeżyły ze sobą - bagatela! - 50 lat. Jubilatom towarzyszyły często dzieci i wnuki.

Burmistrz Bogdan Kosturkiewicz w imieniu prezydenta RP odznaczył półwiecznych małżonków specjalnym medalem Za Długoletnie Pożycie. — Jest to medal na który trzeba pracować najdłużej — zauważył ktoś.

A kiedy będziesz moją żoną...
umiłowaną, poślubioną,
wówczas się ogród nam otworzy,
ogród świetlisty, pełen zorzy

zadeklamowali jubilatom uczniowie I Liceum. Ale pobrużdżone twarze i spracowane ręce pokazywały, że ich życie nie było tylko tetmajerowskim spacerem wśród kwietnych sadów i żółtych przymgleń i promieni. Przeciwnie, była to ciężka walka o przetrwanie, wychowanie dzieci a potem wnuków. I może tylko poczucie wspólnoty, to, że nie idzie się w pojedynkę stanowiło osłodę życiowych trudów.

Dwadzieścia bocheńskich par zostało wiernych swojemu wyborowi z młodości przez 50 lat. W czasach kiedy świat pędzi na oślep przed siebie, a rzeczy, zjawiska i uczucia nie trwają dłużej niż jeden sezon, taka wierność budzi zdumienie ale i podziw. — Patrzcie się młodzi! — chciałoby się powiedzieć. — Jeśli szukacie dziś jakiś prawd stałych, czegoś czemu można zawierzyć bez obawy oszustwa, to wzory macie, być może, tuż pod bokiem, w postaci swoich rodziców, dziadków czy sąsiadów.

A oto pełna lista złotych bocheńskich jubilatów: 1. Zofia i Kazimierz Bolkowie; 2. Emilia i Stefan Dymura; 3. Maria i Fryderyk Gajkowie; 4. Maria i Ryszard Hnatów; 5. Stanisława i Antoni Kumorowie; 6. Stanisława i Mieczysław Kurdzielowie; 7. Maria i Franciszek Londo; 8. Bronisława i Stefan Mijalni; 9 Teresa i Telesfor Mroczkowie; 10 Barbra i Zdzisław Mrózkowie; 11. Helena i Tadeusz Pilchowie; 12. Iwan i Aleksandra Pochulakowie;
13. Halina i Jan Podołowscy; 14. Helena i Kazimierz Seredyńscy; 15. Florentyna i Antoni Sękiwiczowie; 16. Wanda i Zbigniew Siwadłowscy; 17. Jadwiga i Stanisław Skowronkowie; 18. Janina I Władysław Sobasowie; 19. Maria i Jan Stokłosowie; 20. Anna i Janusz Żurkowie.

eb