Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-05-31 21:06:31 przez system

Podpisano umowę na budowę sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Nr 1

Dziś w sali obrad gmachu Starostwa Powiatowego doszło do podpisania umowy z głównym wykonawcą, który został wyłoniony w rozpisanym wcześniej przetargu. Wykonawcą nowej sali sportowej będzie firma z Bochni - Budownictwo i Nieruchomości Broszkiewicz Przemysław. Obiekt jaki powstanie to nowoczesna sala gimnastyczna wraz z zapleczem i infrastrukturą. Będzie posiadać 2200m powierzchni użytkowej, a jej kubatura sięgnie 8 tys. metrów.

Witam na spotkaniu, które jest w życiu miasta i powiatu bocheńskiego bardzo ważnym wydarzeniem. Bowiem, po 18 latach od zakończenia budowy ostatniej placówki oświatowej w Bochni tj. II Liceum Ogólnokształcącego, a prawie pół wieku od oddania do użytku budynku Zespołu Szkół Nr 1, Powiat Bocheński podjął niezbędne zadanie jakim jest budowa nowej sali gimnastycznej – powiedział na wstępie starosta bocheński Ludwik Węgrzyn.

Jak na warunki bocheńskiej oświaty będzie to obiekt stosunkowo duży, największy jaki do tej pory został wybudowany przez Starostwo Powiatowe. Jednym z argumentów przemawiającym za budową nowego obiektu jest nie tylko to, że sala z jakiej korzystają uczniowie jest o wiele za mała jak na liczbę 1400 uczniów.

Mamy świadomość, że 1 września 2019 nastąpi w tej placówce i w innych kumulacja młodzieży. W związku z wprowadzonymi zmianami w oświacie – likwidacja gimnazjów – przy obecnej ilości uczniów, która wynosi 1400, to 1 września 2019 liczba ta może wzrosnąć do 1700-1800. Brak tych pomieszczeń sparaliżowałby pracę tej placówki - tłumaczył Ludwik Węgrzyn*. *

Kwota na jaką podpisano kontrakt to 9.278.505 zł. To duża kwota ale i przedsięwzięcie duże – zaznaczył starosta. Będzie realizowane w trudnych warunkach gdyż szkoła będzie cały czas normalnie pracować. Nie będzie to ułatwiać pracy ani szkole ani wykonawcy. Oprócz tego placówka została zakwalifikowana do programu termomodernizacji. Starostwo chce zrealizować to zadanie by obniżyć koszty ocieplania.

Wykonawca z którym dziś podpisano umowę zapewnił, że mimo, że budynki oświatowe będą stanowić znaczne utrudnienie to jednak firma realizowała już inwestycje w zdecydowanie bardziej ciasnym terenie.

Mogę wyrazić tylko radość na tą chwilę, że po tylu latach szkoła ma bardzo realną szansę uzyskać taką część obiektu, takie pomieszczenia, które są niezbędne przy tej liczbie uczniów i takich potrzebach jakie są w naszej szkole. Biorąc pod uwagę, że będzie to połączone z termomodernizacją to myślę, że będzie to świetny lifting i prezent dla wszystkich młodych ludzi, którzy przyjdą do szkoły i będą chcieli kontynuować u nas naukę. Od oddania do użytku szkoły przy ul. Windakiewicza, popularnie zwanej Mechanikiem, minęło dokładnie 48 lat. Szkołę oddano do użytku w styczniu 1969 roku – podkreślił dyrektor szkoły Jan Balicki.

Wicestarosta Józef Mroczek dodał, że to jedna z największych inwestycji kubaturowych realizowanych przez Powiat Bocheński dlatego Starostwo stara się również o dotacje. Władze mają nadzieję, że uda się pozyskać 3,5 mln zł z Ministerstwa Sportu i Rekreacji.

Moim marzeniem jest by cały Zespół Szkół Nr 1 był perełką Bochni, nowoczesną, po remontach i po rozbudowach i by służył społeczeństwu i młodzieży – mówił starosta Ludwik Węgrzyn. Cieszę się także bardzo, że przystępujemy do fizycznej już praktycznie realizacji i prawnej bo będzie podpisana umowa. Cieszę się, że przy zastosowaniu procedur zamówień publicznych, bez jakichkolwiek odchyleń od tego co prawo do zamówień publicznych mówi, jest rodzimy wykonawca. Firma Pana Broszkiewicza jest z Bochni. Jest to dodatkowy plus i dodatkowe zobowiązanie. Jest to wielka sprawa dla powiatu gdyż Pana ludzie pracują w Bochni i płaci pan podatki do lokalnego budżetu.

Co się znajdzie w nowym obiekcie? Będzie to duża sala gimnastyczna o długości 44,04 m i szerokości 22,46 m. Obejmie ona kilka boisk.

  • 1 boisko do piłki ręcznej o wymiarze 40 m x 20 m

  • 1 boisko pełnowymiarowe do siatkówki 18 m x 9 m oraz 3 boiska poprzeczne

  • 1 boisko pełnowymiarowe do koszykówki 28 m x 15 m oraz 3 boiska poprzeczne

  • 3 boiska pełnowymiarowe do gimnastyki sportowej 13 m x 13 m

  • 3 boiska pełnowymiarowe do akrobatyki sportowej 12 m x 12 m

  • widownię na 144 osoby

Oprócz sali budynek pomieści 2 korty do squasha z przeszkloną ścianą. Na piętrze znajdzie się siłownia oraz sala do aerobiku wyposażona w lustra. Oprócz tego będą zapewnione szatnie dla uczniów i zawodników oraz toalety z natryskami, a także magazyny na sprzęt sportowy. Nowe pomieszczenie znajdą również trenerzy. Na korytarzach szkoły można się już zapoznać ze szczegółowym projektem nowego obiektu.