Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-02-19 10:31:47 przez system

Podsumowanie akcji "Podaruj zdrowie"

Prawie 6 900 załatwionych pozytywnie wniosków, z czego 1232 w samej Bochni - tak przedstawia się podsumowanie akcji "Podaruj zdrowie", zorganizowanej pod koniec października i na początku listopada ubiegłego roku w Małopolsce przez Fundację "Dbam o zdrowie".

Dzięki niej osoby niezamożne, które miały problem z wykupem leków, otrzymały pomoc. W Małopolsce otrzymało ją 6893 osób! Edycja akcji w Małopolsce była trzecią z kolei, którą Fundacja przeprowadziła w 2008 roku. Tymczasowe Biura Fundacji były otwarte w Krakowie, Tarnowie, Dębicy i Bochni. W całym minionym roku Fundacja Dbam o Zdrowie pomogła ponad 9 tys. osób w zakupie niezbędnych leków. Kryterium stanowił dochód do 1 tys. złotych oraz stan zdrowia, wymagający stałego przyjmowania leków. Wcześniej żadnej innej organizacji pożytku publicznego nie udało się dotrzeć do tak dużej grupy osób, którym ubóstwo nie pozwala na efektywną terapię lekową. Wśród składających wnioski dominowali ludzie starsi.
- Wiele instytucji zajmuje się głównie pomocą dla dzieci, niepełnosprawnych, natomiast mało kto myśli o tych, którzy pracują całe życie, a będąc na emeryturze nie mają pieniędzy na zakup lekarstw - mówiła starsza, schorowana kobieta, która stała w kolejce w Urzędzie Miejskim w Bochni, aby złożyć wniosek o dofinansowanie zakupu leków. - Nikt o nas wcześniej nie pomyślał. Tyle pieniędzy wydajemy na lekarstwa, by jeszcze pożyć kilka lat, odejmując sobie niekiedy ostatni kawałek chleba.
- To tylko jedno z dramatycznych wyznań, jakich byliśmy świadkami. Często ludzie stoją przed dylematem, czy kupić lekarstwa czy może zapłacić rachunki - mówi jedna z pracownic Urzędu Miejskiego, która jako wolontariusz przyjmowała wnioski w ramach akcji.
W akcjach w Małopolsce działania Fundacji wsparły władze regionalne i lokalne: pomogły zorganizować konferencje prasowe, wydrukowały wnioski, użyczyły lokali na Tymczasowe Biura Rejestracji Wniosków. Osoby, które otrzymały pomoc najpierw otrzymały list z informacją o kwocie dofinansowania oraz adresie Apteki Dbam o Zdrowie, w której mogły odebrać specjalną kartę. Nieodebrane karty można będzie odbierać do końca lutego w aptekach, znajdujących się w sieci. Rozdane karty miały nominały od 50 do 300 zł. Można je realizować w wybranych aptekach na terenie całego kraju (w przypadku Bochni są to apteki przy ul. Gołębiej i Kraszewskiego). Termin ich ważności upływa z końcem 2009 roku. Na wnioski, które spłynęły w Urzędzie Miejskim w Bochni, przekazano kwotę 73600 zł.