Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-02-11 03:57:02 przez system

Pokusa przesłoniła rozsądek

We wtorek 10 lutego do policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Bochni zgłosił się 59-letni mieszkaniec gminy Bochnia powiadamiając, iż kilka dni wcześniej został sprytnie oszukany na ? niebagatelną - kwotę 30 tys. zł.

Pokrzywdzony 4 lutego w godzinach popołudniowych, po podjęciu dość dużej gotówki w banku zauważył nieopodal tegoż banku sytuację, gdzie dwóch mężczyzn dokonywało cichą transakcję zakupu złotej monety. Mężczyzna ten zaproponował również jemu sprzedaż tej monety. Jego "zaniedbany" wygląd, rosyjski akcent wskazywał, iż jest to obcokrajowiec, który potrzebuje gotówki w zamian za złote monety sprzedane po okazyjnej cenie. Drugi z mężczyzn, ubrany elegancko zakupił jedną z monet za kwotę 800 zł. Wszyscy umówili się, że nabywca pójdzie sprawdzić u jubilera prawdziwość kruszcu i wartość tej monety, a pozostali będą na niego czekać. W ten sposób wzajemnie się "asekurowali" przed ewentualnym oszustwem.
Po krótkiej chwili "nabywca" powrócił potwierdzając, iż moneta jest wykonana ze złota a jej wartość jest o wiele większa. Poinformował, że dopiero co zakupioną monetę już sprzedał, zarabiając na niej 500 zł.
Pokusa łatwego zysku przesłoniła rozsądek. Mężczyzna, na swoje nieszczęście posiadający przy sobie większą gotówkę, okazyjnie po cenie hurtowej zakupił 50 sztuk cennych monet. Po tej, jak się wydawało, udanej transakcji mężczyźni rozstali się.
Zanim nabywca złotych monet udał się do domu, postanowił utwierdzić się w przekonaniu o prawdziwej wartości i wysokości zysku. Jego zdziwienie było ogromne, kiedy jubiler wydał werdykt, iż są to metalowe krążki pokryte tombakiem. W sumie poszkodowany zainwestował w metal 30 tys. zł. Przez kolejne godziny bezskutecznie szukał na terenie miasta opisanych mężczyzn. Sprzedający to mężczyzna niskiego wzrostu, szczupłej budowy ciała, w wieku 55-60 lat, ubrany był niechlujnie, w ortalionową zieloną kurtkę. Drugi z mężczyzn był ubrany elegancko, sprawiał wrażenie "finansisty". Niewykluczone, że obserwował przyszłego poszkodowanego w banku podczas pobierania pieniędzy.

Osoby, posiadające informację mogące przyczynić się do wykrycia oszustów, proszone są o kontakt z Naczelnikiem Sekcji Dochodzeniowo-Śledczej pod nr tel. 014/ 615 22 12 lub oficerem dyżurnym 997.