Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-03-24 02:27:52 przez system

Policja na tropie alkoholu i narkotyków

W niedzielę 22 marca policjanci przeprowadzili na terenie powiatu bocheńskiego działania prewencyjne pod kryptonimem ?Alkohol i narkotyki?, mające na celu ujawnianie jak największej ilości kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających.

W 18 punktach kontrolnych sprawdzono 297 kierujących pojazdami. W działaniach kolejny już raz uczestniczyli funkcjonariusze Straży Granicznej z psem wyszkolonym do poszukiwania środków narkotycznych.
Około godz. 17.00 w Bochni na os. Niepodległości policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Seat Ibiza. W trakcie podejmowanych czynności pasażer usiłował zbiec z miejsca kontroli, jednak po krótkim pieszym pościgu został zatrzymany przez policjanta. Powodem ucieczki 23-letniego bochnianina było posiadanie przy sobie niewielkiej ilości marihuany. Badanie kierującego Seatem, 24-letniego mieszkańca Bochni wskazało, że znajduje się on pod wpływem działania narkotyku. To spowodowało, że stracił prawo jazdy, a samochód został zabezpieczony na parkingu. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Wydział Ruchu Drogowego.
Obaj młodzi mężczyźni zostali zatrzymani w areszcie w celu wykonania dalszych czynności procesowych dotyczących posiadania środków narkotycznych.

Kierowanie pojazdem w stanie po użyciu środka odurzającego zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 2, natomiast posiadanie środka narkotycznego do lat 3.

W efekcie policyjnych kontroli w ostatnim czasie wzrasta ilości kierujących, którzy łamią wydany przez Sąd zakaz kierowania pojazdami. Często zdarza się, że osoby takie kierują pojazdami mając około dwóch promili alkoholu w organizmie. Zazwyczaj są to kierujący rowerami, również w mieście Bochni.

Warto wspomnieć, że jest to już kolejna wspólna akcja policjantów ruchu drogowego, prewencji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Poprzednio uczestniczyli w całonocnych działaniach, gdzie kontrolowali pojazdy i pasażerów w drodze na dyskoteki oraz wracających z ostatkowych imprez. Wyszkolony pies jest najlepszym narzędziem w poszukiwaniu nawet niewielkich ilości środków narkotycznych ukrytych w samochodach.

Innym rodzajem wspólnych działań, mających na celu przeciwdziałanie narkomanii, była akcja policjantów Zespołu ds. Nieletnich i Patologii KPP w Bochni i funkcjonariuszy SG polegająca na sprawdzeniu w szkołach na terenie całego powiatu odzieży i plecaków uczniów. Tego typu działania mają głównie charakter prewencyjny i wynikają z sugestii rodziców uczniów. Mimo, iż w efekcie tych działań nie ujawniono przypadku posiadania środków odurzających z pewnością stanowią ważny sygnał ostrzegawczy dla ewentualnych dilerów i utrudniają im działanie.