Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-06-02 11:33:58 przez system

Policjanci - małym rowerzystom

Podczas parafialnego Dnia Dziecka policjanci z Zespołu ds. Nieletnich Komendy Powiatowej przygotowali cieszący się ogromnym zainteresowaniem konkurs jazdy rowerem. Nad jego przebiegiem czuwali z nadkom. Andrzeja Świtalski oraz st. post. Anna Jędrecka.

Konkurs został przeprowadzony w dwóch grupach wiekowych: 7 — 12 lat, oraz 13 — 15 lat. Po uprzednich zapisach, uczestnicy przystąpili do rywalizacji. Zadaniem biorących udział w konkursie było przejechanie wyznaczonej trasy zgodnie z wcześniej ustalonymi zasadami, w jak najkrótszym czasie.
Młodzi uczestnicy mieli również okazję zapytać policjantów o zasady ruchu drogowego i wysłuchać udzielanych im porad.
W organizacji i przebiegu konkurencji kolejny już raz pomagali harcerze z bocheńskiego hufca ZHP. Zwycięzcom konkursu w każdej z grup wręczono nagrody na głównej scenie.
Była to również okazja do podniesienia świadomości i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Przy tej okazji należy wspomnieć, że od 1 czerwca do końca wakacji Policja prowadzi działania edukacyjno — prewencyjne pt. "Rowerem bezpiecznie do celu". W ubiegłym roku działania takie, prowadzone w Małopolsce przyniosły wymierny efekt w postaci 40 % spadku wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym wśród rowerzystów.

Celem działań jest;
- promowanie bezpieczeństwa,
- podniesienie świadomości kierujących pojazdami silnikowymi
- uświadomienie wszystkim kierującym, że rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

Policjanci Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego nasilą kontrolę rowerzystów zwracając szczególną uwagę na ich stan trzeźwości oraz stan techniczny pojazdu. Mimo systematycznych kontroli i represji nadal wielu rowerzystów nie przestrzega tych ważnych dla bezpieczeństwa reguł.
Działania te mają również charakter edukacyjny, szczególnie dla dzieci i młodzieży kierującej motorowerami.
Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na wyposażenie rowerów w oświetlenie, używanie kasków ochronnych przez motorowerzystów, posiadanie wymaganych dokumentów podczas kierowania a także zapewnienie właściwej opieki dzieciom poniżej 10 roku życia korzystającym z drogi.

Fot. Z festynu - Kamila Zdebska

info prasowa