Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-03-15 04:44:04 przez system

Ponowna zbiórka podpisów za dniem wolnym 6 stycznia

W diecezji tarnowskiej ponownie będą zbierane podpisy o przywrócenie dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli. Akcja trwała będzie tydzień, a rozpocznie się w niedzielę 22 marca. W ubiegłym roku cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Zebrano 200 tys. podpisów.

Kolejny raz zbiórka prowadzona jest w całym kraju. Tym razem prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki chce zebrać milion podpisów.

Członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich będą zbierać podpisy w niedziele 22 i 29 marca po Mszach świętych przed kościołami i w salach katechetycznych. Także przez cały tydzień będzie można je składać w kancelariach parafialnych.
Podpisy powinny być zbierane na wyznaczonych kartach. Osoby, które chcą poprzeć inicjatywę muszą na karcie wpisać także swój nr PESEL,

Biskup tarnowski Wiktor Skworc liczy, że akcja się powiedzie i duża ilość podpisów przekona posłów, którzy będą decydować w Sejmie o losach ustawy. Hierarcha zachęca członków ruchów i stowarzyszeń katolickich, aby zaangażowali się w przeprowadzenie akcji, a wszystkich wiernych do poparcia inicjatywy obywatelskiej.

W połowie października ub. roku Sejm odrzucił projekt ustawy ustanawiającej święto Trzech Króli - 6 stycznia - dniem wolnym od pracy. Za przyjęciem wniosku PO o odrzucenie projektu opowiedziało się wówczas 207 posłów, przeciw było 186, od głosu wstrzymało się 2. Pod projektem zebrano ponad 550 tys. podpisów. O poparcie tej inicjatywy zwracało się prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy o przywróceniu dnia wolnego od pracy w uroczystość Objawienia Pańskiego tworzą prezydenci, burmistrzowie i wójtowie tzw. 55 miast papieskich oraz chrześcijańskie ruchy społeczne i osoby prywatne.
Inicjatorem akcji jest Jerzy Kropiwnicki - prezydent Łodzi.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, która przypada 6 stycznia jest obok Wielkanocy, najstarszym świętem Kościoła obchodzonym już od IV wieku. W tradycji wielu krajów Europy obchody święta łączą się z dniem wolnym od pracy. Podobnie było i Polsce, jednak władze komunistyczne w 1960 roku odebrały świętu status dnia wolnego.

Obecnie święto Trzech Króli, jako dzień wolny od pracy, jest obchodzone m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii.