Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2019-02-14 10:05:20 przez system

Prace archeologiczne: w Bochni odnaleziono prawie 30 monet

Bocheńskie prace nad rewitalizacją miasta przynoszą coraz to nowe odkrycia. Przy pracach na ul. Rynek, gdzie odsłonięto kilka nawarstwień drewnianych dróg, odnaleziono cenne przedmioty m.in. szóstak Zygmunta III Wazy, miedziany szeląg Jana Kazimierza, srebrne Austro-Węgierskie 3 krajcary czy srebrny grosz Zygmunta III Wazy bity w Krakowie. Pisze o tym na swojej stronie zwiadowcahistorii.pl Bartłomiej Stój.

Odnaleziono także wiele ceramiki zachowanej w różnym stanie. Łącząc to ze znaleziskami prac archeologicznych prowadzonymi w poprzednich latach m.in. fundamentami ratusza i przylegających do niego jatek czy odsłoniętymi niedawno fundamentami kościoła i pozostałościami cmentarza przy przy ul. Dominikańskiej, w Bochni zaczął się odsłaniać coraz bardziej klarowny i namacalny obraz średniowiecznego miasta.

Bardzo ciekawy tekst na swojej stronie zamieścił Bartłomiej Stój prowadzący popularną stronę pt. Zwiadowca Historii. Jej autor sam uczestniczył w pracach archeologicznych pomagając z detektorem penetrować badany teren przy ul. Rynek. Na stronie historyka ukazał się bowiem wywiad z Maciejem Burzą – archeologiem także pracującym przy badaniach nad bocheńską historią. Wywiad podsumowuje to co do tej pory w Bochni odkryto i zbadano. A jest tego całkiem sporo. Odnaleziono ok. 30 monet w tym szóstak Zygmunta III Wazy, miedziany szeląg Jana Kazimierza, srebrne Austro-Węgierskie 3 krajcary czy srebrny grosz Zygmunta III Wazy bity w Krakowie. Odkryto trzy krzyżyki z wizerunkiem Chrystusa, kilka medalików, plomb kupieckich i wiele ceramiki, która w kilku przypadkach zachowała się prawie w całości. Odkryto nie jak sądzono jedną ale 4 fazy drogi na Placu Św. Kingi czy zbadano fundamenty bocheńskiego ratusza, i wiele innych cennych przedmiotów świadczących o bogatej historii miasta.

Bardzo cieszy nas zainteresowanie jakim obdarzają nas mieszkańcy tego urokliwego, średniowiecznego miasta – mówi w wywiadzie Maciej Burza. O samych pracach budowlanych często mówią, iż są one bardzo uciążliwe, natomiast bardzo szybko, po odsłonięciu pierwszych struktur średniowiecznych, przybliżających im historię miasta i jego średniowieczną metrykę spotkaliśmy się z ogromną przychylnością i zainteresowaniem mieszkańców. Przechodnie bardzo często pytają nas o aktualne odkrycia, o przybliżone datowanie poszczególnych struktur, czy też rzecz jasna o najciekawsze przysłowiowe „złoto” czyli najciekawsze zabytki ruchome które udało się nam znaleźć.

Cały tekst wraz ze zdjęciami odkrytych monet można przeczytać na stronie autora:

Zwiadowca Historii – www.zwiadowcahistorii.pl

pw