Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2010-02-16 12:37:32 przez system

PSP 7: VIII Dzień Przeciw Przemocy

12 lutego w PSP 7 odbył się apel poświęcony szeroko pojętej tematyce przemocy pod hasłem: "Dobre słowo to najlepszy środek dopingujący". Zapoczątkował on cykl działań "Dni przeciw przemocy w szkole".

Program był bardzo bogaty, a co najważniejsze w jego przygotowaniu brali udział wszyscy uczniowie naszej Szkoły pod kierunkiem Nauczycieli.
Uczniowie klasy IV A przedstawili krótką inscenizację pt. "Baśń o prawach dziecka". Wykorzystano motywy ze znanych i lubianych przez dzieci bajek: "Kopciuszek", "Czerwony Kapturek" i "Księżniczka na ziarnku grochu". Samorząd Uczniowski zaproponował i wykonał "Hip-hopowy kodeks antyprzemocowy". Dzieci korzystające ze szkolnej świetlicy zaprezentowały bardzo pomysłowy "Antyprzemocowy pokaz mody". Na koniec zaproponowały hasło: "Nie proś świata, by zmienił się na lepsze. To Ty się pierwszy zmień", oraz zaśpiewały piosenkę finałową "Daj na zgodę". Występ młodych szkolnych aktorów bardzo się podobał i został nagrodzony gromkimi brawami.

Kolejnym punktem programu było przedstawienie przygotowanych wcześniej przez zespoły klasowe plakatów pod wspólnym hasłem: "Jesteśmy przeciw agresji". Ich wykonanie poprzedzone było przeprowadzeniem lekcji wychowawczej poświęconej zagadnieniom zawiązanym z normami i zasadami, tak aby każdy uczeń dobrze rozumiał ich znaczenie.

Prezentacji bardzo pomysłowych plakatów towarzyszyły hasła ułożone przez uczniów każdej z klas:
Klasy I: "Jestem przeciw przemocy", "Stop przemocy - Niech to hasło nas zjednoczy".
Klasy II: " Jestem przeciw przemocy, zawsze dobry humor mam".
Klasy III: "Przeciw przemocy w dzień i w nocy", "Przemocy stop".
Klasy IV: "Dzień przeciw przemocy, to dzień pomocy" , "Stop agresji i wulgaryzmom".
Klasy V: "Chyba każdy o tym wie, nie bij się , bo będzie źle", "Hip hop hurra szkoła bez przemocy", "5a zawsze fajnego faworyta ma".
Klasy VI: "Nie pije nie palę i lepszym się staję", "Nie kłóć się kolego, to nic dobrego". "My przemocy się nie damy, na zielono się ubieramy".

Przygotowane plakaty zostały po apelu wyeksponowane w klasach i na korytarzach szkolnych.

Pedagog szkolny przypomniała harmonogram dalszych działań w ramach cyklu "Dni przeciw przemocy w szkole":
- Konkurs na projekt koszulki promującej postawę przeciw agresji, termin składania prac do 5 marca 2010 r.
- "Dzień Życzliwości" i wybory Miss i Mistera Uprzejmości 8 marca 2010 r.
- W ramach zajęć wychowania fizycznego w dniach 15 lutego-19 marca 2010 roku będą rozgrywki lub konkursy międzyklasowe pod hasłem "Agresywne zachowanie zamieniamy na integracyjne granie".
- Każda klasa wykona gazetkę o tematyce bezpiecznego korzystania z internetu.
- "Dzień Tolerancji" 22 marca 2010 roku. zamykający tegoroczne obchody Szkolnych dni przeciw przemocy. Nastąpi wówczas podsumowanie akcji, ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród.

Wręczone zostały również przez Nauczyciela Opiekuna Samorządu Uczniowskiego dyplomy z wcześniej przeprowadzonych konkursów:
- Konkurs na najładniejszy wystrój jesienny klasy w kategorii "klasy młodsze i klasy starsze."
- Konkurs na najładniejszy świąteczny wystrój klasy w kategorii "klasy młodsze i klasy starsze."

Wręczone zostały także dyplomy za najciekawszy strój karnawałowy:
Oliwia Szymczyk - IV A
Gabriela Śliwa - V C
Wiktoria Kaczmarek - V C

Na zakończenie głos zabrała dyrektor szkoły, Jolanta Struzik. Podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie tak bogatego programu.

Anna Jarczyk, Marta Binkowska