Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2018-02-20 19:19:17 przez system

Ratujmy kapliczki

Zrujnowane dwory, rozebrane, drewniane chaty co musiały zrobić miejsce nowym potworkom z pustaków. O naszej przeszłości, ludowym dziedzictwie świadczą już tylko przydrożne kapliczki. Czasem bardzo stare i urzekające swoim niewymuszonym pięknem.

W tym roku pieniądze na programu Kapliczki 2018, finansowanemu przez województwo małopolskie będą aż o 40% większe niż w roku ubiegłym. Wyniosą 550 tys. zł. O dotacje mogą starać się jednostki samorządu terytorialnego. Kapliczki do odnowy nie muszą być wpisane do rejestru zabytków!

  • Tylko w 2017 r. dzięki dotacji w wysokości 340 tys. zł udało się odnowić aż 64 przydrożnych krzyży i figur, a w tym roku jeszcze więcej z nich przejdzie renowację – powiedział Leszek Zegzda z zarządu województwa. W sumie od 2012 r. samorząd województwa przeznaczył ponad 1,5 mln zł na konserwację ponad 250 zabytkowych kapliczek w całym regionie.

Na jedną kapliczkę można zdobyć maksymalni 20 tys. zł., co może pokryć 60% remontu.

Wnioski o dofinansowanie należy składać osobiście lub pocztą na adres: Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków (uwaga: decyduje data wpływu do UMWM). Więcej informacji na temat konkursu, w tym niezbędne dokumenty, można znaleźć TUTAJ .