Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-04-03 09:15:33 przez system

Rejestracja działalności prawie bez zmian

Od początku kwietnia obowiązuje nowa ustawa o tzw. ?jednym okienku?. Chodzi o ułatwienia w rejestrowaniu działalności gospodarczej. Rząd miał doprowadzić do tego, by zakładający firmy nie musieli tracić czasu na zbędną biurokrację i mogli dokonać rejestracji w jednym miejscu. Okazuje się, że żadnych większych zmian nie będzie.

Rząd Platformy Obywatelskiej wprowadzając reformy i tzw. ułatwienia gospodarcze najwyraźniej bazuje na teorii jak zmieniać, by nic nie zmienić i wszystko zostało po staremu. Patrząc na efekty jego działań trzeba przyznać, że mu się to udaje. Wchodząca właśnie w życie ustawa o rejestracji działalności gospodarczej miała ułatwić zakładanie firm poprzez W Urzędzie Miasta dokonujemy wpisu do ewidencji działalności gospodarczejskupienie załatwiania wymaganych procedur w tzw. jednym okienku. Przypomnijmy: do tej pory, by zarejestrować działalność gospodarczą musieliśmy zwiedzić pięć instytucji i zapukać w pięć "okienek". Najpierw czekała nas wizyta w Urzędzie Miasta czy gminy, gdzie konieczne było dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Następnie odwiedzaliśmy Urząd Skarbowy gdzie wypełnialiśmy deklaracje podatkową. W międzyczasie czekała nas wizyta w Urzędzie Statystycznym — najbliższy jest w Tarnowie - gdzie nadawano nam REGON. Po urzędzie samorządowym, Urzędzie Statystycznym oraz W Urzędzie Skarbowym nadal trzeba określić rodzaj opodatkowaniaSkarbowym czekał nas ZUS, gdzie konieczna do wypełnienia była deklaracja ubezpieczeniowa i zdrowotna. Konieczna była także wizyta w banku, gdzie obowiązkowo musimy posiadać firmowe konto. Urząd Miejski czy Gminny, Urząd Skarbowy, Urząd Statystyczny, ZUS, bank to instytucje, jakie trzeba było odwiedzić.

Co się zmieni?

Niewiele. Z zapowiadanego jednego okienka pozostaną w sumie cztery. Jedno okienko oznaczało chyba — o jedno mniej podczas rejestracji. W Urzędzie Mijeskim czy Gminy czeka nas to samo lecz w podwójnym wymiarze. Jak nas poinformowała podinspektor Agata Lalik z Wydziału Gospodarki Mieniem Komunalnym i Rolnictwa, odpowiedzialna za pomoc przy rejestracji działalności gospodarczej w Urzędzie Miasta, będziemy mieć tylko do wypełnienia dłuższy formularz z W ZUS nadal skladamy wizytę by wypełnić Zgłoszenie do Ubezpieczeńzałącznikami. To można by było zrozumieć skoro mamy załatwić sprawę tylko w jednym urzędzie. Niestety mimo dłuższego wniosku wizyta w innych instytucjach nas nie ominie. Mimo szumnych zapowiedzi będziemy musieli odwiedzić i Urząd Skarbowy i ZUS i bank. Urzędnicy Urzędu Skarbowego w Bochni poinformowali nas, że aby określić rodzaj opodatkowania, na bazie którego będziemy prowadzić działalność gospodarczą, musimy się jednak zgłosić do urzędu skarbowego. W urzędzie miasta czy gminy za nas tego nie zrobią. Podobna odpowiedź uzyskaliśmy w ZUS. Poinformowano nas, że aby wypełnić ZUA — czyli zgłoszenie do ubezpieczeń - musimy zawitać do budynku ZUS. Konta bankowego także nie załatwimy w urzędzie. Musimy udać się do banku. Jedynym udogodnieniem w przypadku Bochni będzie zaoszczędzenie na drodze do Tarnowa, gdzie mieści się Urząd Statystyczny. Nasze dane zostaną tam przesłane przez urząd samorządowy gdzie będziemy rejestrować firmę. Ale to ma także swe minusy. Do tej pory, mimo, że płaciliśmy na przejazd do Tarnowa, Urząd nie ząłoży nam konta - wizyta w banku jest koniecznaREGON dostawaliśmy od ręki. Droga pocztowa może trwać o wiele dłużej - nawet kilka czy kilkanaście dni. Będziemy więc stratni na czasie. Jedyne, co wyszło na plus, to zniesienie opłaty rejestracyjnej, wcześniej wynoszącej 100 zł. Obecnie rejestracji dokonuje się bez opłat. Zawsze to coś, ale pocieszeniem jest to słabym, gdyż zaraz po zarejestrowaniu ZUS i Urząd Skarbowy przystąpią do regularnego ściągania od nas wysokich podatków. Nowością jest także możliwość rejestracji przez internet. W tym przypadku wymagany jest podpis elektroniczny.

Całą akcję tzw. "jednego okienka" należy więc włożyć między bajki. Rząd Platformy najwyraźniej nie działa na korzyść wolnej gospodarki i na korzyść ludzi przedsiębiorczych, a wszystkie zapowiedzi i ustawy to kosmetyczne ruchy i pozorowane działania, obliczone na pokaz medialny.

pw