Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2021-11-10 19:37:59 przez KacperGlod

Remont elewacji budynku Starostwa Powiatowego zakończony!

Zakończył się remont elewacji w dziewiętnastowiecznym budynku Starostwa Powiatowego w Bochni. W ramach prac wszystkie elementy zdobnicze zostały zrekonstruowane. Obiekt zyskał efektowną iluminację.

Z okazji zakończenia prac przed Starostwem wystąpił bocheński Teatr Artystokracki. Artyści wcielili się w role m.in. prokuratora, archiwisty i pielęgniarki, co pokazało bogatą historię budynku.

Prace rozpoczęły się na początku roku. Polegały na skuciu obrzutki cementowej i innych warstw z poprzednich remontów, demontażu krat okiennych, wykonaniu rekonstrukcji ubytków na wszystkich elementach zdobniczych, wykonaniu obróbek blacharskich oraz odnowieniu elewacji. Wykonane zostały również prace polegające na montażu iluminacji świetlnej.

Remont budynku wpisał się w rewitalizację zabytkowego centrum Bochni. Zależało nam, aby zachować unikatowe zdobienia, a iluminacja dodatkowo podkreśla wyjątkowość tego miejsca. Dzięki dzisiejszemu przedstawieniu mogliśmy poznać bogatą historię siedziby starostwa, dziękuję młodym artystom i gratuluję wspaniałego występu – mówi Adam Korta Starosta Bocheński.

Budynek Starostwa został zbudowany w 1893 r., wg projektu znanego architekta Władysława Ekielskiego, z inicjatywy prezesa Rady Powiatowej Zdzisława Włodka. Na początku XX wieku dobudowano skrzydło zachodnie, a w latach 60. i 70. XX wieku nadbudowano częściowo piętro na budynkiem głównym oraz poszerzono obiekt o skrzydło północne. Do 1975 r. obiekt pełnił funkcje administracyjne powiatu bocheńskiego. W latach 90-tych był siedzibą Urzędu Rejonowego. Wraz z reaktywacją powiatów został siedzibą Starostwa Powiatowego w Bochni. Fasada centralna budynku wyróżnia się bogatymi zdobieniami m.in. dekoracjami o motywach heraldycznych, kamiennym balkonem oraz oknami w ozdobnych obramieniach

Info: Starostwo Powiatowe