Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2008-08-13 02:45:59 przez system

Rocznica "Cudu nad Wisłą"

15 sierpnia 1920 roku wraz z kontrofensywą polską znad Wieprza zmieniły się losy wojny polsko-bolszewickiej. Od tej chwili inicjatywa przeszła już bezapelacyjnie w ręce Polaków, odepchnięto Rosjan od Warszawy, co doprowadziło do całkowitego, późniejszego wyparcia z terytorium kraju armii marszałka Tuchaczewskiego i zawarcia pokoju w Rydze w 1921 r.

Datę tego wydarzenia, zwanego "Cudem nad Wisłą", przywołują kolejne pokolenia rodaków. Już w 1923 r. 15 sierpnia ustanowiono Świętem Żołnierza i tak zostało przez cały okres II Rzeczypospolitej. Władze komunistyczne przeniosły święto "odrodzonego" Wojska Polskiego na 12 października — datę bitwy pod Lenino i stan taki utrzymał się aż do 1990 roku. Wtedy z kolei, tymczasowo przez 2 lata armia obchodziła swoje święto 3 maja. Dopiero w 1992 r. sejm RP przywrócił obchody święta Wojska Polskiego na 15 sierpnia, nawiązując z powrotem do historii jednego w najbłyskotliwszych zwycięstw w historii polskiego oręża.

Centralnym punktem obchodów tegorocznego święta WP będzie defilada wojskowa w Warszawie, ale także i w innych miasta zostanie przypomniana rocznica "Cudu nad Wisłą". Bochnia już od lat straciła miano "miasta garnizonowego", stąd obchody siłą rzeczy są tutaj skromniejsze, ale bochnianie nie zapominają o tamtych wydarzeniach i o rodakach, którzy 88 lat temu oddali życie dla Najjaśniejszej. W piątek 15 sierpnia o godz. 17 odbędzie się uroczystość składania wieńców pod tablicą "Bochnia Swoim Bohaterom 1920-1930", umieszczonej na frontowej ścianie Muzeum im. St. Fischera