Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-07-08 12:24:28 przez system

Rocznica mordu w kościołach

Zbliża się ważna rocznica związana z hekatombą Polaków na Kresach Wschodnich w czasie II Wojny Światowej. 11 lipca 1943 r. bandy UPA uderzyły na 167 kościołów na Wołyniu, w których wymordowano w czasie liturgii niedzielnej wielu księży i prawie 10 tys. wiernych.

Był to jeden z elementów planowego ludobójstwa na Kresach Wschodnich, kiedy to łącznie wymordowano 150 tys. Polaków.
O polskiej martyrologii na Kresach mówi się wciąż zbyt mało, wiele spraw jest niewyjaśnionych, a w imię dobrosąsiedzkich stosunków z Ukrainą wiele z nich się po prostu przemilcza. Dlatego warto wziąć udział w rozmaitych wydarzeniach, które mają przypomnieć tamten tragiczny dla kresowiaków dzień. Spośród wielu punktów programu, przedstawionego nam przez ks. Zaleskiego wynotowaliśmy te, które odbędą się na naszym terenie bądź będzie je można obejrzeć za pośrednictwem telewizji:

Czwartek, 9 lipca, g. 17.30 - wywiad w ramach "Tematów dnia" w Telewizji Kraków.

Piątek, 10 lipca, g. 12.00 - Kraków - zapalenie zniczy pamięci i wspólna modlitwa pod konsulatem Ukrainy przy ul. Beliny-Prażmowskiego 4 (przy rondzie Mogilskim) w Krakowie).

Sobota, 11 lipca, g. 12.00 - emisja w TVP 1 filmu Macieja Wojciechowskiego "Było sobie miasteczko" o zagładzie Kisielina na Wołyniu.

Sobota, 11 lipca, g. 17.00 - Tarnów - modlitwa i zapalenie zniczy przy Kurhanie Kresowym (tuż obok wejścia) na Starym Cmentarzu w Tarnowie.

Sobota, 11 lipca, g. 21.00 - zapalenie zniczy w oknach w całej Polsce, a przed południem pod tablicami i pomnikami pamięci narodowej.

Niedziela, 12 lipca - transmisja "na żywo" w TVP Polonia mszy św. w Łucku.

Tegoroczne uroczystości odbywają się pod hasłem: Zapalmy znicze ku czci pomordowanych Kresowian!

Więcej informacji na stronie: http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=7&nid=1920