Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-01-29 12:32:20 przez system

Rok 2010 - Rokiem Kazimierza Wlk

W przyszłym roku przypada okrągła, bo 700. rocznica urodzin króla, któremu Bochnia zawdzięcza bardzo dużo - Kazimierza Wlk., ostatniego Piasta na polskim tronie. W związku z tym Rada Miejska na dzisiejszej sesji przegłosowała uchwałę w sprawie przystąpienia Bochni do Stowarzyszenia Miast Króla Kazimierza Wielkiego.

Stowarzyszenie takie zawiązało się w Kowalu na Kujawach — miejscu urodzin króla. Chce objąć swym zasięgiem wszystkie 140 miast w obecnych granicach Polski, które mają coś do zawdzięczenia Kazimierzowi. Bochnia, z racji swych rozlicznych związków z Królem, który "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną" jest naturalnym miejscem, gdzie taką rocznicę powinno się uczcić w sposób szczególny.
Jednym z pomysłów Stowarzyszenia jest wystąpienie do Sejmu, by zbliżający się rok ogłosił Rokiem Króla Kazimierza Wlk., planowane są też liczne wspólne przedsięwzięcia, druk okolicznościowego albumu itp.
Wygląda więc na to, ze końcem kwietnia przyszłego roku (król urodził się 30 IV 1310 r.) Bochnia może być świadkiem ciekawych wydarzeń.