Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-01-25 04:38:19 przez system

Roszady na górze szansą dla bochnianina?

Jak widać polityczna karuzela nie ominęła, uważanego dotąd za stabilny, rządu D. Tuska. Po spektakularnym samobójstwie jednego ze skazanych w sprawie porwania A. Olewnika, do dymisji podał się (lub został do niej zmuszony) minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. Nie jest to jedyna zmiana w resorcie.

Wśród innych, potoczyła się także głowa Marka Staszaka - Prokuratora Krajowego. Pośród jego następców wymienia się też nazwisko Marka Wełny, prokuratora znanego z tropienia "mafii paliwowej". Wełna, w chwili obecnej naczelnik wydziału Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej w Krakowie od 2002 roku prowadził w krakowskiej Prokuraturze Apelacyjnej śledztwa paliwowe, dotyczące nielegalnego obrotu paliwami z wyłudzeniem akcyzy i prania brudnych pieniędzy. Stanął na czele grupy 14 prokuratorów, badających tę sprawę. W marcu 2006 r. Wełna złożył "z powodów osobistych" rezygnację z funkcji szefa zespołu i trafił do wydziału postępowania sądowego Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie. Jest prokuratorem od 19 lat, mieszka w Bochni.

Prokurator Krajowy to najwyższy po Prokuratorze Generalnym organ prokuratury w pionie cywilnym, przełożony prokuratorów Prokuratury Krajowej oraz pozostałych prokuratorów powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury. Prokuratora Krajowego powołuje i odwołuje premier na wniosek Prokuratora Generalnego.