Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2021-12-01 22:52:28 przez Czas2012

Są fundusze na renowację kapliczki na Uzborni

24 listopada w Urzędzie Miasta Bochnia odbyło się spotkanie, podczas którego miało miejsce przekazanie zebranych środków na renowację zdewastowanej kapliczki na Uzborni.

Kapliczka zniszczona została w maju tego roku a figurka Matki Bożej Niepokalanie Poczętej rozbita na kawałki. Kapliczka znajduje się w zacisznym zakątku Parku Rodzinnego Uzbornia.

Internetową „zrzutkę” na odbudowę zabytkowej kapliczki uruchomiło Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Zbiórka zakończyła się wielkim powodzeniem. Udało się zebrać blisko 12 tyś. Zł – informuje Urząd Miasta.

W środę, podczas spotkania w Urzędzie Miasta Prezes Stowarzyszenia – Zofia Sitko oraz członek zarządu Bogdan Dźwigaj przekazali na ręce burmistrza Bochni Stefana Kolawińskiego zebrane środki w wysokości 11 934 zł.

Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej na czele z Panią Prezes oraz gospodarz Solnego Grodu przekazali serdeczne podziękowania „wszystkim ludziom dobrego serca, których poruszyła i skłoniła do działania sprawa dewastacji figurki MB z Uzborni”.

Jak podaje strona Urzędu: Szczególne wyrazy uznania należą się Panu Stanisławowi Dęboszowi za pomysł zorganizowania zbiórki oraz wszystkim mieszkańcom Bochni i tym, którzy będąc poza nią, często nawet zagranicą, zareagowali tak spontanicznie, wpłacając pieniądze na renowację figury. To, że całość kwoty zebrano w kilka dni świadczy o tym, że (jak śpiewał Niemien) „…ludzi dobrej woli jest więcej…

Podziękowania skierowane zostały również na ręce księży proboszczów bocheńskich parafii, zwłaszcza ks. prałata Leszka Rojowskiego za zabezpieczenie figurki bezpośrednio po zdarzeniu i otoczenie całej akcji modlitwą.

Kapliczka ta ufundowana została przez Marię Maiss (żonę Ferdynanda Maissa, burmistrza Bochni w latach 1896-1916) pod koniec XIX wieku, jako wotum za cudowne uratowanie dziecka. Jak Dziecko kobiety nieumyślnie na niebezpieczeństwo naraziła służącą Maissów, która później sama przekonała panią Maissową do tej fundacji, ofiarując na ten cel znaczną część swojej pensji. Jej zdaniem tylko opatrzność Matki Bożej zdołała uchronić życie dziecka.

Od niemal 150 lat wokół kapliczki gromadzą się okoliczni mieszkańcy na nabożeństwach majowych, a dla wielu Bochnian jest to idealne miejsce do refleksji i modlitwy - w leśnym zaułku, bez hałasu samochodów, blisko natury.

Niestety, ten akt wandalizmu doprowadził do zniszczenia kapliczki i rozbicia figurki, co niesie za sobą konieczność kosztownych prac konserwatorskich. Jako Stowarzyszenie Bochniaków, od niemal wieku dbające o dziedzictwo historyczne i kulturowe naszego miasta, chcemy zebrać potrzebne fundusze, które wesprą koniecznie prace. Zachęcamy do wpłat, których całość zostanie przeznaczona na naprawę kapliczki, w porozumieniu z Urzędem Miasta – pisali członkowie Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej podczas trwania zbiórki.

Foto: Łukasz Chojecki

/media/user/images/upload/Listopad/Listopad 2021/K.png