Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2018-05-24 20:32:02 przez system

Są pieniądze na rewitalizacje Rynku

Marszałek Małopolski Jacek Krupa, wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys oraz burmistrz Bochni Stefan Kolawiński podpisali dziś umowę gwarantującą dofinansowanie rewitalizacji centrum Solnego Grodu na kwotę prawie 15 mln zł.

Przedsięwzięcie pod nazwą „Rewitalizacja centrum miasta – „Rynek OD-NOWA” zakłada kompleksową przebudowę i rewitalizację Rynku bocheńskiego. Planowana jest m.in.: całkowita przebudowa płyty wraz z jego otoczeniem oraz fragmentów kilku placów i ulic na tzw. „strefy woonerf”. Co oznacza ta nazwa? Woonerf to nazwa niderlandzka a „strefa woonerf” to rodzaj ulicy w strefie miejskiej zabudowanej, w której położono nacisk na wysoki poziom bezpieczeństwa, uspokojenie ruchu i wysokie walory estetyczne przy zachowaniu miejsc parkingowych i funkcji komunikacyjnej z priorytetem dla pieszych i rowerzystów. Prace przewidują także całkowitą wymianę nawierzchni płyty rynku wraz z przywróceniem jej historycznych zarysów, uporządkowanie parkingów i zmniejszenie ruchu pojazdów w centrum miasta, a także stworzenie miejskiego dziedzińca. W ramach projektu zaplanowano także renowację pomnika króla Kazimierza Wielkiego czy budowę multimedialnej fontanny. Wartość całego przedsięwzięcia to prawie 22,5 mln zł, z czego niemal 15 mln zł stanowią środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Umowę gwarantującą dofinansowanie podpisali w centrum miasta przy pomniku Kazimierza Wielkiego : marszałek Jacek Krupa, wicemarszałek Stanisław Sorys oraz burmistrz Bochni Stefan Kolawiński.

Jednym z celów rewitalizacji centrum Bochni jest takie zagospodarowanie przestrzeni miejskiej, aby każdy odwiedzający, niezależnie od wieku, znalazł tu dogodne miejsce do wypoczynku. W odnowionej przestrzeni znajdą się również elementy edukacyjne, przypominające o wielowiekowej historii Solnego Grodu – powiedział burmistrz Stefan Kolawiński.

To 30-tysięczne miasto odwiedza rocznie ponad 200 tys. turystów – w dużej mierze to zasługa solnego podziemia. Teraz, po przeprowadzeniu inwestycji związanej z rewitalizacją bocheńskiego rynku, pewne jest, że ten punkt na mapie Małopolski zyska jeszcze bardziej na atrakcyjności. Długo wyczekiwana inwestycja nie tylko ożywi starówkę, ale co ważne przyciągnie jeszcze większe rzesze turystów, także spoza regionu – mówił marszałek Jacek Krupa.

Ostatnie gruntowne prace na bocheńskim Rynku miały miejsce w lipcu 1964 roku. Po niemal dwuletnich pracach uroczyście otwarto wówczas bocheński rynek. Od tamtej chwili minęło już przeszło 50 lat.

Foto: Maciej Piątek, UM