Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Utworzono: 2019-09-22 23:43:12 przez Czas2012

Śmiertelne niebezpieczeństwo w bocheńskich parkach

Temperatura i pogoda pod koniec tegorocznego lata spowodowały, że w bocheńskich parkach pojawiły się grzyby – niestety również grzyby mogące spowodować śmiertelne zatrucia. Należy zwracać uwagę na to, aby dzieci nie brały grzybów do ust – mówi bocheński grzyboznawca Bartłomiej Gogola.

W Parku Rodzinnym Uzbornia pojawił się w rejonie muszli koncertowej masowy wysyp krowiaka podwiniętego (Paxillus involutus (Batsch) Fr.) – dorodnego blaszkowatego grzyba o grubym miąższu i brązowym kapeluszu z podwiniętym brzegiem. Co roku w Polsce notuje się kilka zatruć śmiertelnych tym gatunkiem. Dodajmy, że zatrucia te (spowodowane najczęściej zawartą w grzybie inwolutyną), a przejawiające się rozpadem erytrocytów, mogą być wyjątkowo zdradliwe, gdyż mogą dać objawy nawet po latach od spożycia grzyba ze względu na zdolność kumulacji w organizmie człowieka. Z kolei na plantach salinarnych w pobliżu siedziby Straży Miejskiej wyrosły owocniki strzępiaka ceglastego (Inocybe erubescens A. Blytt) - grzyba zawierającego duże stężenia muskaryny (toksyna występująca m. in. w muchomorze czerwonym). Zatrucie objawia się m. in bólami brzucha, zaburzeniami widzenia, mdłościami, a w ciężkich przypadkach może doprowadzić do śmierci.

Dodajmy, że w poprzednich kilku latach nie obserwowano w bocheńskich parkach owocników grzybów śmiertelnie trujących, zwłaszcza w takich ilościach jak w roku bieżącym.

pw
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.